Wymiana dachu bez zgłoszenia
Wymiana pokrycia dachowego może być przeprowadzona bez zgłoszenia w wielu przypadkach, jeśli budynek spełnia określone warunki. Dotyczy to głównie domów jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce, co oznacza, że budynek jest odpowiednio oddalony od granic sąsiednich działek. Dla ścian bez okien i drzwi minimalna odległość wynosi 3 metry, a dla ścian z oknami lub drzwiami - 4 metry.
Nie można jednak przeprowadzić remontu bez zgłoszenia, jeśli budynek znajduje się na terenie objętym ochroną konserwatorską, a także, gdy mamy do czynienia z budynkiem zabytkowym. W przypadku takich obiektów konieczne jest uzyskanie zgody konserwatora zabytków.
Kiedy wymagane jest zgłoszenie robót?
Zgłoszenie jest niezbędne w przypadku remontu dachu budynków usytuowanych przy granicy działki, jak bliźniaki czy segmenty. W takim przypadku przepisy jasno określają, że remont przegród zewnętrznych, elementów konstrukcyjnych, fundamentów, dachu oraz stropów wymaga zgłoszenia. Zgłoszenia dokonuje się w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu.
Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, a także dokładny opis planowanych prac. Zgłoszenie należy złożyć minimum 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia prac. Jeśli remont dotyczy budynku zabytkowego, niezbędne będzie również pozwolenie od konserwatora zabytków.
Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Pozwolenie na budowę jest wymagane, gdy planowane prace przekraczają zakres zwykłego remontu, np. obejmują nadbudowę budynku lub zmianę konstrukcji dachu. Zmiany, które wpływają na zwiększenie obszaru oddziaływania budynku, zawsze wymagają pozwolenia. Może to dotyczyć prac takich jak podniesienie ściany kolankowej, zmiana kąta nachylenia dachu lub dobudowanie dodatkowych pomieszczeń.
W takich przypadkach do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:
● Oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością.
● Cztery egzemplarze projektu budowlanego.
● Decyzję o warunkach zabudowy, jeśli dla danego terenu nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
● Wymiana systemu rynnowego
Przy okazji remontu dachu warto także rozważyć wymianę systemu rynnowego. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w nowy system, jeśli stary rdzewieje lub ma uszkodzenia. Fragmentaryczna naprawa może być czasem tańsza, ale nie zawsze skuteczna. W wielu przypadkach wymiana całego systemu zapewni dłuższą trwałość i mniejsze ryzyko przecieków.
Zakres wymaganych formalności zależy od charakteru i lokalizacji budynku oraz rodzaju prac, jakie zamierzamy przeprowadzić. Należy zawsze sprawdzić, czy dana inwestycja wymaga zgłoszenia lub pozwolenia, aby uniknąć ewentualnych komplikacji prawnych.
Źródło: Murator