Zalane podłogi: Drewniane posadzki i inne pokrycia
Deski, parkiety oraz podkłady z płyt pilśniowych, które zostały zalane, z reguły nie nadają się już do dalszego użytku z powodu ryzyka pleśni i grzybów. Należy je jak najszybciej usunąć, podobnie jak panele, wykładziny dywanowe czy PCW. Również listwy przypodłogowe muszą zostać zdemontowane i wymienione. W przypadku podłóg na gruncie ważne jest sprawdzenie, czy podkład betonowy nie uległ osiadaniu. Jeśli tak się nie stało, konieczne jest dokładne oczyszczenie z błota oraz dezynfekcja.
Zalane stropy
Stropy żelbetowe lub prefabrykowane mogą wymagać nawiercenia otworów, które pozwolą na odprowadzenie zgromadzonej wody. Następnie powierzchnie należy zdezynfekować i poczekać aż całkowicie wyschną, zanim ułoży się nową podłogę. Drewniane stropy i posadzki wymagają usunięcia zasypek i impregnacji drewna, aby uniknąć rozwoju grzybów.
Warstwowe ściany zewnętrzne
W konstrukcjach warstwowych, zwłaszcza w starych budynkach, woda może zalegać między przegrodami. Aby to sprawdzić, można wykuć otwory tuż nad podstawą ściany. Jeżeli z nich zacznie sączyć się woda, konieczne jest wykucie więcej otworów w regularnych odstępach, aby umożliwić drenaż. Uszkodzoną izolację, zwłaszcza jeśli zawiera materiały sypkie lub wełnę mineralną, trzeba usunąć, aby zapobiec trwałemu zawilgoceniu.
Ściany wewnętrzne
Natychmiast po zalaniu należy usunąć mokre okładziny, takie jak tapety, boazerie czy folie samoklejące. Skucie tynków do wysokości ponad poziom widocznego zawilgocenia pomoże w schnięciu murów. Po zakończeniu demontażu ważne jest dokładne oczyszczenie i dezynfekcja ścian.
Okna po powodzi
Stolarka PCW zwykle wymaga tylko dokładnego mycia i dezynfekcji. W przypadku stolarki drewnianej, która miała dłuższy kontakt z wodą, może być konieczna wymiana, gdyż drewno mogło się wypaczyć.
Kontrola domu po powodzi
Inspekcja domu powinna zacząć się od zewnątrz: sprawdzenie fundamentów, czy woda ich nie podmyła, czy grunt nie został wypłukany oraz czy na ścianach zewnętrznych nie pojawiły się rysy. Wewnątrz domu należy zwrócić uwagę na ściany wewnętrzne, sufity, schody, stolarkę otworową oraz więźbę dachową. Wszelkie nieprawidłowości wymagają konsultacji z inspektorem nadzoru budowlanego.
Po powodzi dom wymaga szczegółowej kontroli i natychmiastowego działania, aby minimalizować długotrwałe uszkodzenia. Usunięcie mokrych materiałów, dokładne czyszczenie i dezynfekcja są kluczowe do szybkiego rozpoczęcia prac remontowych. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże przywrócić dom do stanu sprzed katastrofy, zabezpieczając go przed dalszymi uszkodzeniami.
Źródło: Murator