poniedziałek, 05 grudzień 2022 11:04

Materac 140x200 cm – wygodny materac dwuosobowy

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Materac 140x200 cm Materac 140x200 cm pixabay

Materac o szerokości 140 cm stanowi bardzo częsty wybór zwłaszcza dla par. Jest to szerokość zapewniająca komfortowe spanie dwóm użytkownikom. Jeśli pozwalają na to możliwości przestrzenne warto zainteresować się jeszcze szerszym wymiarem materaca jednak stanowi to już naprawdę dobry wybór.

Długość materaca jest mocno uzależniona od wzrostu użytkownika, zakłada się że dla komfortowego użytkowania różnica pomiędzy długością materaca a wzrostem użytkownika powinna wynosić minimum 15 cm. Przy tak zachowanej różnicy stopy nie będą wystawać poza materac nawet w pozycji na wznak gdy głowa będzie ułożona na poduszce.

Jaki materac wybrać dla par o różnej wadze?

Materac dla par stanowi często nie lada wyzwanie tym większe im większa jest różnica w wadze użytkowników i ich upodobania w kwestii twardości materaca. Przy różnicy w wadze najbardziej warte uwagi są modele oparte o konstrukcję kieszeniową w wersji multipocket oraz modele oparte o rdzeń lateksowy. Multipocket jest najbardziej stabilną konstrukcją, najmocniejszą, posiada najwięcej punktów podparcia. Dzięki temu niweluje wibrację i skutki zmiany pozycji najlepiej ze wszystkich konstrukcji kieszeniowych. Z kolei materace lateksowe 140x200 cm nie posiadają sprężyn jednak sam lateks jest niezwykle komfortowym i mocno uniwersalnym surowcem. Rdzeń lateksowy daje inne wsparcie dla osoby cięższej a inne dla osoby lżejszej. Pod wpływem większego nacisku lateks stawia większy opór a pod wpływem mniejszego nacisku jego opór jest mniejszy, Ta cecha sprawia, że lateks jest tak bardzo uniwersalnym materiałem. Lateks jest też surowcem o dużej żywotności dzięki temu, że posiada dużą sprężystość.

Materac dla jednej osoby

W sytuacji doboru materaca dla jednej osoby wybór wydaje się być mniej skomplikowany. Materac 140x200 cm występuje we wszystkich możliwych konfiguracjach czyli od modeli piankowy opartych na piance wysokoelastycznej HR i grubości już od 9 cm po modele ciężkie lateksowe albo grube, wysokie oparte na konstrukcji kieszeniowej. Konstrukcja kieszeniowa dostępna jest w wersji niskiej tzw. mini, wersji mocnej/zwartej/sztywnej o niemal podwójnej ilości sprężyn tj. multipocket, w wersji wysokich sprężyn, które stanowią najbardziej miękką konstrukcję oraz klasyczna konstrukcja. Materace bez sprężyn to z kolei takie, które oparte sdą na piance wysokoelastcyznej HR albo na rdzeniu lateksowym. Pozostaje jeszcze wersja materacy bonelowych czyli konstrukcja sprężynowa oparta na starszej generacji sprężyn, którą cechuje sztywne łączenie. Standardowe rozmiary materacy znajdziesz na Godre.pl