wtorek, 24 październik 2023 08:35

Materac dla starszego dziecka – podpowiadamy, jak dobrać właściwy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
materac dla dziecka materac dla dziecka mat.prasowe

Materac wybierany dla starszego dziecka musi być dopasowany nie tylko pod względem rozmiaru. Liczy się możliwość utrzymania go w czystości, odpowiednia twardość czy antyalergiczność. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania materaca dla starszaka? Podpowiadamy!

 

Odpowiedni rozmiar – dopasowanie do łóżka i wzrostu dziecka

Wybierając materac, rodzice muszą uwzględnić zarówno wzrost dziecka, jak i wymiary łóżka, do którego ma zostać dopasowany ten element. W przypadku starszych dzieci dobrze jest stawiać na materace o standardowych rozmiarach, takich jak dla dorosłych, ponieważ dziecko szybko rośnie. Wybór łóżka i materaca w standardowym wymiarze pozwoli uniknąć częstej zmiany mebli.

Uwzględniając wzrost dziecka, materac powinien zaoferować mu o około 20 cm większą długość, aby zapewnić starszakowi komfortowy sen. Co z szerokością? 80 cm to minimum, ale im szerszy materac, tym większy komfort odpoczynku w nocy, a także za dnia.

Uwagę trzeba kolejno zwrócić na grubość materaca. Zarówno dla niemowlaków, jak i starszych dzieci poleca się materace o grubości 10-14 cm. Są wystarczająco miękkie, nie pozwalają na nieprzyjemne odczuwanie stelaża łóżka, ponadto nie wystają nadmiernie poza ramę mebla.

Zdrowe dla dziecka

Materac musi zapewniać nie tylko komfortowy, ale i zdrowy sen dziecka. Warto zatem szukać wśród produktów, które są antyalergiczne, jak te dostępne na stronie https://rucken.pl/. Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, a wraz z wiekiem nierzadko rozwijają się alergie. Starsze pociechy również narażone są na reakcje uczuleniowe, dlatego materac musi być zabezpieczony przed wnikaniem rozmaitych alergenów.

Zdrowy materac to ten, który posiada atesty i certyfikaty potwierdzające jego jakość wykonania, zastosowane materiały oraz dopuszczenie do stosowania przez najmłodszych.

Komfort snu i termiczny

Kolejnym elementem jest właściwy dobór stopnia twardości materaca. Zbyt miękki nie zapewni wygody, dziecko będzie się w nim zapadało, a kręgosłup nie będzie miał właściwego podparcia. Podobnie rzecz się ma ze zbyt twardym materacem, który może sprzyjać dolegliwościom bólowym. W przypadku starszych dzieci sprawdzą się zatem materace o średnim stopniu twardości.

Polecane są te z wypełnieniem z pianki termoelastycznej, która dopasowuje się do ciała i naturalnych jego krzywizn. Gwarantuje zatem komfortowy odpoczynek, niezależnie od wagi dziecka.

Materac powinien być także przewiewny i właściwie wentylowany. Chodzi o to, aby latem dziecku nie było za gorąco, nie zmagało się ono z nadmiernym poceniem, a zimą odczuwało przyjemne ciepło.

Utrzymanie w czystości

Utrzymanie w czystości materaca jest niezwykle ważne, aby uchronić dziecko przed kontaktem z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Najlepszym rozwiązaniem są zatem materace, które posiadają zdejmowany pokrowiec, nadający się do prania i suszenia w pralce.

Jeśli zwrócimy uwagę na wszystkie z powyższych elementów, uda nam się dobrać idealny materac dla starszej pociechy.