sobota, 11 listopad 2023 15:04

Oświetlenie do domu - jak wybrać najlepsze?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
 Kontakt-Simon Kontakt-Simon Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Oświetlenie wewnątrz domu lub mieszkania to bardzo ważny aspekt wykończenia wnętrz. Musi nam umożliwiać bardzo wiele czynności - możliwość pracy po zmierzchu, relaks, a także wykonanie zadań wymagających dużej ilości precyzji. Na co zwrócić uwagę przy montażu instalacji, dobieraniu opraw i innych jej elementów? O czym pamiętać, aby oświetlenie dobrze się sprawdzało i spełniało nasze oczekiwania?

 

  1. Oświetlenie w domu - jakie powinno być?
  2. Oprawy oświetleniowe Simon 55- czym są i jak je wybrać?
  3. Matowe wykończenie czy wysoki połysk - która opcja sprawdzi się w domu?
  4. Na co zwrócić uwagę przy zakupie opraw i innych elementów instalacji oświetlenia?

Oświetlenie w domu - jakie powinno być?

Podstawą każdej instalacji oświetleniowej do domu jest podzielenie jej według funkcji. Światło ogólne ma za zadanie rozjaśnić całe pomieszczenie, a jego barwa powinna być jak najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego. Oświetlenie precyzyjne musi ułatwiać nam wykonywanie prac wymagających precyzyjnych ruchów, w związku z czym musi być ostrzejsze i jaśniejsze. Z kolei za relaks będą odpowiadać elementy dające światło przytłumione, często też różnokolorowe. Ostatnim aspektem jest podświetlenie łączników, kontaktów i innych elementów aranżacji wnętrza, które mają umożliwić nam ułatwienie poruszania się po nim, czy też znalezienie kontaktu na ścianie w półmroku. Najlepszym przykładem tego typu instalacji jest podświetlenie schodów, które umożliwia bezpieczne korzystanie z nich bez konieczności zapalania światła dla całego korytarza. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie Kontakt-Simon.

Oprawy oświetleniowe Simon 55 - czym są i jak je wybrać?

Poza okablowaniem i żarówkami, bardzo ważnym elementem instalacji elektrycznej w domu są także kontakty oraz ich oprawy. Podświetlane łączniki znajdują coraz większą rzeszę fanów i nie dzieje się tak bez powodu - są po prostu bardzo praktyczne. Wybierając oprawy powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby były wygodne w użytkowaniu oraz wykonane z wysokiej jakości materiałów, jak na przykład oprawy Simon 55. Przyciski mechaniczne standardowo nie posiadają podświetlenia, jednak zdecydowanie warto rozważyć tę opcję w miejscach, gdzie może być nam ciężko znaleźć kontakt na ścianie (piwnica, garderoba, łazienka itd).

Matowe wykończenie czy wysoki połysk - która opcja sprawdzi się w domu?

To, na jaki styl opraw się zdecydujemy, powinno zależeć od ogólnej aranżacji wnętrz. Matowe przełączniki świetnie sprawdzą się we wnętrzach utrzymanych w stylu minimalistycznym, nowoczesnym czy też industrialnym. Będzie je także łatwiej utrzymać w czystości, a zainstalowane podświetlenie oprawy nie będzie się od niej odbijać tak, jak w przypadku połyskliwej powierzchni. Z kolei oprawy na wysoki połysk będą dobrym dodatkiem do aranżacji skupionych na dużej ilości detali, z innymi błyszczącymi elementami czy też kolorami. Oprawy oświetleniowe cechujące się ponadczasowym designem to zdecydowanie opcja dla osób, które lubią klasykę i niekoniecznie podążają za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opraw i innych elementów instalacji oświetlenia?

Wybierając elementy instalacji oświetleniowej do domu musimy najpierw zastanowić się, czego od niej oczekujemy. Czy ma być standardowa, premium, a może chcemy wykorzystać automatyzację włączania oświetlenia? Od tego, co ustalimy, będą zależały nasze przyszłe zakupy. Zawsze jednak powinniśmy się skupić na jakości wykonania oraz dobrych materiałach, które wytrzymają wiele lat użytkowania.