środa, 30 listopad 2022 16:42

Plafony łazienkowe wracają do łask!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Plafony do łazienki Plafony do łazienki mat.prasowe

Łazienka to przestrzeń, która musi być dobrze oświetlona – wiąże się to z wygodą użytkowania. Trudno wyobrazić sobie poranną higienę bez odpowiedniego źródła światła. Dlatego wszystkie nowoczesne domy powinny mieć plafony łazienkowe.

 

Czym są plafony łazienkowe?

Plafony do łazienki są głównym źródłem światła w pomieszczeniu. Nie przypominają one żyrandoli – to bardziej elementy sufitu, które jednocześnie pełnią funkcję lampy. Wielu osobom wydaje się, że tego typu oświetlenie nie jest zbyt wydajne. Nic bardziej mylnego!

To właśnie plafon odpowiada za oświetlenie całej łazienki. Inne źródła światła są tam raczej dla ozdoby lub mają za zadanie oświetlać konkretne części pomieszczenia. Może być to na przykład toaletka, przy której każdego ranka golisz się lub malujesz.

Jeszcze do niedawna plafony łazienkowe nie były stosowane zbyt często. Dziś jednak wrócił do łask i uważa się je za jedne z najnowocześniejszych urządzeń w łazience. Współczesne urządzenia są wykonane z wysokiej jakości materiałów, a ich stylistyka sprawia, że twoja łazienka już nigdy nie będzie taka sama!

Włoskie plafony vintage są szczególnie godne uwagi ze względu na ręczne wykonanie. Wiele z nich ma charakterystyczne zawirowania na szkle, dzięki czemu ich design jest szczególnie interesujący. Odzyskana na nowo popularność wynika zapewne z rozmiarów – plafony łatwo zamontować w przedpokoju lub łazience.

Plafony do łazienki

Zastanów się, w którym pomieszczeniu chcesz powiesić swój plafon. Czy powinien zapewniać światło w łazience? A może ma służyć głównie jako ozdoba? Albo być sposobem na zaoszczędzenie miejsca zamiast np. lampy stołowej? 

Jeśli plafony do łazienki mają wisieć nad sufitem pomieszczenia, w którym jest mało miejsca, wybierz mniejszy model. W takim wypadku warto wybrać małą i płaską lampę. Zastanawiasz się, czy mniejszy plafon oświetli całe pomieszczenie? Spokojnie – jasność zależy od wybranej żarówki, a nie od rozmiaru lampy.

Z założenia plafony są elementem oświetlenia sufitowego. Jednak z łatwością możesz je zamontować również na ścianie. Nada to twojemu wystrojowi dekoracyjnego akcentu, zwłaszcza jeśli wybierzesz plafon z kolorem, który różni się od pozostałych elementów wystroju. 

Plafony łazienkowe mogą być też świetną alternatywą dla lampy stołowej, jeśli zależy ci na zaoszczędzeniu miejsca w domu. Dzięki temu możesz też zdecydować się na inne dekoracje ścienne, np. obrazy lub ciekawą tapetę. 

Zamontuj nowoczesne plafony w swojej łazience i nie tylko, by zachwycać się wystrojem wnętrz na co dzień!