sobota, 17 grudzień 2022 15:56

Jak ciąć drzewa ozdobne i krzewy? Jak robić to w polskich warunkach?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Szkoła cięcia książka Szkoła cięcia książka Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Wiedza, jak ciąć rośliny ozdobne, krzewy, iglaki, byliny nie jest powszechna. Wiele osób robi to zupełnie intuicyjnie i często w związku z tym niekoniecznie poprawnie.

Szczegółowe opisy cięcia przygotowywane przez specjalistów pokazują, że znaczenie ma zarówno to, gdzie dokonujemy cięcia, w jakich warunkach, jak często to robimy. Gdzie się tego wszystkiego nauczyć?

Szkoła cięcia — książka dla polskich czytelników 

Szkoła cięcia książka to poradnik przygotowany przez dwie polskie autorki, jak należy ciąć drzewa, krzewy, byliny, rośliny ozdobne. Takiej publikacji na polskim rynku bardzo brakowało. Coraz więcej osób chętnie spędza wolny czas, dbając o swój ogród czy sad, natomiast często brakuje im wiedzy, jak ciąć ozdobne drzewa, jak podchodzić do poszczególnych gatunków. Nie brakuje oczywiście podobnych publikacji, natomiast wszystkie one pisane są przez autorów zagranicznych, a to niestety sprawia, że nie wszystkie interesujące nas np. krzewy ozdobne są w nich opisane. Bardzo istotne jest więc to, że w tym przypadku mamy do czynienia z polskimi autorkami, które odnoszą się do warunków panujących w Polsce, opisują także pielęgnację najpopularniejszych polskich roślin. Dzięki temu pojawia się naprawdę spora dawka praktycznej, użytecznej widzi, jak zadbać o krzewy ozdobne, jak podchodzić do krzewów liściastych, jak należy ciąć drzewa ozdobne, aby nie tylko nie uszkodzić roślin, ale i pomóc im w rozwoju.

Dlaczego wiele krzewów potrzebuje regularnego cięcia?

Autorki książki opisując rośliny rosnące w polskich ogrodach, przygotowują bardzo ciekawy wstęp do omówienia konkretnych gatunków, w którym w bardzo prosty i przyjazdy dla czytelnika sposób tłumaczą, dlaczego należy ciąć drzewa i krzewy ozdobne, jak robić to w sposób odpowiedni, aby nie uszkodzić roślin! Szkoła cięcia pomaga zrozumieć, jakie zabiegi są roślinom potrzebne, aby mogły się one rozrastać, rozwijać, a nie stopniowo niszczeć. Niekoniecznie chodzi o to, aby od razu nauczyć się tworzyć zielone rzeźby z krzewów, ale o to, by zrozumieć, jak właściwie je pielęgnować, jak dobrze uformować zgrabne drzewko, kiedy usuwać gałęzie, a kiedy absolutnie tego nie robić. Aby na te wszystkie pytania odpowiedzieć, trzeba uwzględnić polskie warunki klimatyczne, dlatego tak ważne jest, że w końcu powstała książka, która właśnie do nich się odnosi. 

Jak ciąć rośliny ozdobne?

Warto znać terminy cięcia popularnych pnączy, krzewów, drzew ozdobnych. Także i tą wiedzą dzielą się z nami autorki książki Szkoła cięcia. Podpowiadają, kiedy najlepiej przeprowadzić cięcie krzewów ozdobnych, kiedy można rozpocząć ozdobne formowanie roślin, a kiedy w ogóle nie zajmować się plątaniną gałęzi, bo można tylko jeszcze bardziej naszkodzić. Praktyczne wskazówki, na przykład, jak przywrócić do życia przemarznięty rododendron, okazują się absolutnie bezcenne. Przykładów jest w tej książce zdecydowanie więcej. 

Szczegółowe opisy cięcia

Cała akcja książki rozgrywa nie w polskich ogrodach, autorki opisują cięcie krzewów ozdobnych od A do Z. Cała wiedza uzupełniona jest szeregiem zdjęć i wiele tłumaczących rysunków, co znacznie ułatwia zrozumienie, jak tę konkretną wiedzę przyłożyć na pracę w ogrodzie. W tej książce można znaleźć szczegółowe opisy cięcia przygotowane dla więcej niż 80 najpopularniejszych drzew i krzewów liściastych i iglastych występujących w polskich ogrodach. To absolutnie bezcenna pozycja, którą doceni każdy miłośnik ogrodów i roślin, który mierzył się z problemem niepewności, jak postępować z konkretną rośliną.