środa, 09 listopad 2022 18:08

Najpiękniejsze kwiaty na skalniaki

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Florexpol Florexpol pixabay

Skalniaki to efektowny element aranżacji ogrodu, który ożywi posesję i przełamie zieleń tradycyjnego trawnika.

Odpowiednio zaplanowane ogrody skalne nie są kłopotliwe w uprawie, a dobór właściwej roślinności sprawi, że czasochłonne czynności pielęgnacyjne ograniczą się do podlewania. Poniżej najpiękniejsze kwiaty na skalniaki – poznaj nasze TOP 3 oryginalnych i rzadziej wybieranych gatunków.

Zaletą roślinności przeznaczonej na skalniaki jest przede wszystkim ich wytrzymałość na niekorzystne warunki atmosferyczne. W większości są to gatunki wieloletnie, tzw. byliny, które preferują silne nasłonecznienie. Nie straszne im chwilowe niedobory wody, mniej żyzne podłoże czy niedostatki składników pokarmowych. Świetnie radzą sobie solo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć z nich kolorową i bujną aranżację, bogatą w różnorodne gatunki. Niższe, wyższe, płożące. Wybór jest ogromny. 

Najpiękniejsze kwiaty na skalniaki – TOP 3

Przed zakupem wybranych gatunków warto sprawdzić, jak wygląda cykl rozwojowy konkretnych roślin i tak je dobrać, by zdobiły ogród naprzemiennie i jak najdłużej. 

Rozchodnik ostry Yellow Queen

Rozchodnik to dosyć znany gatunek na skalniaki, choć odmiana Yellow Queen wciąż pozostaje w grupie nowości. Żółta królowa to szalenie atrakcyjna odmiana, która wyróżnia się zjawiskowym, złocistym wybarwieniem, utrzymującym się przez cały rok, rozłożystym pokrojem i niewielką wysokością. Roślinka osiąga zaledwie 5 cm, dzięki czemu umożliwia stworzenie energetycznego, żółtego dywanu. Kwitnie od czerwca do lipca. Jest bardzo wytrzymała, zniesie nawet najcięższe warunki, z niedostatkiem wody i jałową glebą włącznie. A do tego zimuje w gruncie, więc nie wymaga corocznych nasadzeń. Idealny wybór dla zabieganych ogrodników.

Dzwonek Poszarskiego

Obficie kwitnąca bylina, która może być uprawiana na skalniakach lub w donicach. Jest typowym gatunkiem płożącym, a jej pędy osiągają nawet kilkadziesiąt centymetrów długości, dlatego warto zaplanować dla niej wystarczająco dużo miejsca. Tym, co w największym stopniu przykuwa wzrok, jest jej obfite i gęste kwitnienie. Drobniutkie, fioletowe kwiaty pojawiają się w czerwcu i ozdabiają ogród aż do sierpnia. Preferuje stanowiska słoneczne i półcieniste oraz dobrze przepuszczalne, wilgotne podłoże. Lubi obfite podlewanie. Zimuje w gruncie.

Karmnik ościsty

Doskonały gatunek dla początkujących ogrodników. Mało wymagający i prosty w uprawie. Do tego stopnia, że będzie się rozwijał nawet w szczelinach pomiędzy płytami chodnikowymi. A do tego wygląda naprawdę okazale! Rośnie na wysokość do 5 cm, tworząc rozłożyste poduchy do złudzenia przypominające mech. Kwitnie w czerwcu drobnymi, białymi kwiatuszkami. Najlepiej czuje się w glebach lekkich i piaszczystych oraz na słonecznych lub półcienistych stanowiskach. Nie wymaga cięcia, łatwy w rozmnażaniu. Zimuje w gruncie.

Mnóstwo ciekawych gatunków kwiatów na skalniaki znajdziesz w sklepie ogrodniczym Florexpol, który prowadzi sprzedaż wysyłkową. Dzięki temu możesz zaaranżować swój ogród, nie wychodząc z domu!