środa, 26 czerwiec 2024 15:32

Jak dbać o truskawki po zakończeniu sezonu owocowania?

Pielęgnacja truskawek Pielęgnacja truskawek fot: pixabay

Chociaż truskawki kończą owocowanie zazwyczaj na przełomie czerwca i lipca, ich pielęgnacja nie powinna na tym etapie ustać. Zaniedbanie odpowiednich zabiegów po zbiorze, może znacząco wpłynąć na kondycję roślin oraz obfitość plonów w następnym roku. Podstawowe działania, takie jak usuwanie chwastów, rozłogów i przestarzałych liści, są kluczowe dla utrzymania zdrowia i witalności truskawek.

Usuwanie rozłogów i chwastów

Bezpośrednio po sezonie owocowania, kluczowe jest usunięcie rozłogów, które mogą zagłuszać rośliny macierzyste, zabierając im światło, wodę oraz składniki odżywcze. Równie ważne jest regularne odchwaszczanie, które zapobiega konkurencji roślin z chwastami i redukuje ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Chwasty nie tylko zabierają cenne zasoby, ale też mogą być nośnikiem patogenów.

Koszenie i przycinanie liści

W przypadku starszych truskawek (2 - 3 letnich), około dwa tygodnie po zakończeniu owocowania zaleca się przeprowadzenie koszenia na wysokość około 5 cm nad ziemią. Jest to ważne nie tylko w kontekście estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym – pomaga to ograniczyć rozwój chorób grzybowych i ataki szkodników. Koszenie, nie jest zalecane dla młodych roślin, które zostały niedawno posadzone, w ich przypadku lepszym rozwiązaniem jest jedynie usunięcie rozłogów i chorych liści.

Nawożenie i ochrona przed chorobami

Po zakończeniu sezonu owocowego, zanim nadejdzie jesień, rośliny warto wzmocnić używając nawozów organicznych, takich jak kompost czy granulowany obornik. Odpowiednie nawożenie, jest istotne dla regeneracji roślin osłabionych po okresie owocowania. Ważne jest również regularne stosowanie oprysków na najczęściej występujące choroby truskawek takie jak szara pleśń, czy mączniak prawdziwy. Stosowanie odpowiednich fungicydów, może znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji w kolejnych sezonach.

Przygotowanie na nowy sezon

Ważnym elementem jesiennej pielęgnacji jest także ściółkowanie grządek truskawek, co pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w glebie oraz ogranicza rozwój chwastów na wiosnę następnego roku. Co cztery lata, zaleca się zastąpienie starszych roślin nowymi sadzonkami, co pozwala unikać problemów z chorobami grzybowymi przenoszonymi przez glebę. Młode truskawki najlepiej sadzić latem, aby przed nadejściem zimy dobrze się ukorzeniły.

Optymalne warunki dla truskawek

Podczas sadzenia nowych roślin truskawkowych, należy pamiętać o wybieraniu słonecznych i żyznych miejsc, które są bogate w próchnicę i mają lekko kwaśny odczyn gleby (pH 5,5 do 6,2). Ważne jest także zachowanie odpowiednich odstępów między sadzonymi roślinami (od 25 do 50 cm), aby zapewnić im odpowiednią przestrzeń do wzrostu i owocowania.

Zadbanie o truskawki po zakończeniu sezonu owocowania, to klucz do zdrowych i obfitych plonów w przyszłości. Regularne usuwanie rozłogów, chwastów, odpowiednie koszenie oraz nawożenie i ściółkowanie są niezbędne do utrzymania optymalnych warunków dla roślin. Odpowiednia pielęgnacja, nie tylko zwiększa szanse na lepsze plony, ale także minimalizuje ryzyko wystąpienia chorób i ataków szkodników w kolejnych sezonach.