Skąd biorą się kleszcze i jakie preferują warunki?
Kleszcze to pasożyty, które najczęściej można znaleźć w wilgotnych i zacienionych miejscach. Są one obecne w trawach, zaroślach czy na liściach krzewów, gdzie czekają na swoje ofiary. Kleszcze są zdolne do przetrwania w różnych warunkach, ale największe zagrożenie stanowią w cieplejszych miesiącach roku, kiedy to są najbardziej aktywne.
Metody zapobiegania
Aby ograniczyć ryzyko występowania kleszczy w ogrodzie, warto zastosować kilka sprawdzonych metod:
● Regularne koszenie trawnika - utrzymywanie niskiej wysokości trawy poprzez regularne koszenie jest jednym z najprostszych sposobów na utrudnienie kleszczom znalezienia schronienia.
● Stosowanie ściółki - ściółkowanie używając kory, żwiru lub innych materiałów może pomóc w ograniczeniu liczby kleszczy, uniemożliwiając im łatwe przemieszczanie się.
● Sadzenie roślin odstraszających - niektóre rośliny, takie jak wrotycz pospolity, kocimiętka Faassena, lawenda, czy rozmaryn lekarski, mają naturalne właściwości odstraszające kleszcze.
● Odpowiednie składowanie przedmiotów - magazynowanie drewna kominkowego i innych przedmiotów w suchych, nasłonecznionych miejscach, najlepiej na podwyższeniach takich jak palety, również może pomóc w redukcji kleszczy.
Opcje oprysków na kleszcze
● Naturalne preparaty - zanim sięgniemy po chemię, warto spróbować naturalnych metod. Preparaty na bazie oleju rydzowego, które tworzą lepką powłokę na kleszczach, są jednym z bezpiecznych dla środowiska rozwiązań.
● Chemikalia - jeśli naturalne metody zawiodą, można rozważyć użycie silniejszych środków chemicznych. Substancje takie jak alfa-cypermetryna czy permetryna są wyjątkowo skuteczne, ale ich stosowanie wymaga przestrzegania ścisłych zaleceń, aby nie zaszkodzić pożytecznym owadom.
Kiedy stosować opryski?
Najlepszym momentem na wykonanie oprysku jest lekko pochmurny, bezwietrzny dzień. Najlepiej przeprowadzać opryski rano lub wieczorem, kiedy to pszczoły i inne pożyteczne owady są mniej aktywne.
Zwalczanie kleszczy w ogrodzie, wymaga stosowania zarówno metod prewencyjnych, jak i interwencyjnych. Regularne dbanie o ogród, stosowanie naturalnych repelentów oraz odpowiedzialne korzystanie z chemikaliów pozwolą cieszyć się czasem spędzonym na zewnątrz bez obawy o zdrowie swoje i swoich zwierząt. Pamiętajmy, że każda działka jest inna, więc strategie kontroli kleszczy mogą wymagać dostosowania do konkretnych warunków.