czwartek, 25 kwiecień 2024 10:37

Jak zrobić domowy nawóz do pielęgnacji storczyków?

pielęgnacja storczyków pielęgnacja storczyków fot: pixabay

Storczyki, to jedne z najpopularniejszych kwiatów domowych, cenione za ich spektakularne kwiaty i stosunkowo łatwą pielęgnację. Aby jednak, cieszyć się obfitym kwitnieniem, warto zadbać o odpowiednie nawożenie. Odpowiedź na pytanie, jak pobudzić storczyki do kwitnienia, może być prostsza niż się wydaje - wystarczy przygotować domowy nawóz z łupin cebuli, który zasila rośliny w niezbędne składniki odżywcze.

Przygotowanie nawozu

Domowy nawóz do storczyków z łupin cebuli, to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystanie odpadków kuchennych. Do jego przygotowania, potrzebne są jedynie łuski z kilku cebul - mogą to być łuski z cebuli zwyczajnej, czerwonej oraz dymki. Łuski te, należy zebrać i włożyć do szczelnego naczynia, na przykład dużego słoika zamykanego pokrywką. Następnie zalewa się je co najmniej 1 litrem ciepłej wody, po czym naczynie zamyka się i odstawia w chłodne, zacienione miejsce na około jedną dobę. Po upływie tego czasu, roztwór należy przecedzić i przelać do konewki lub innego naczynia do podlewania.

Aplikacja nawozu

Preparat stosuje się bez rozcieńczania, podlewając storczyki raz w tygodniu. Nawóz z łupin cebuli jest bogaty w takie składniki jak fosfor, żelazo, potas, magnez, miedź, mangan, wapń, selen, bor, a także witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminę E. Dzięki tym substancjom już po dwóch aplikacjach storczyki zaczną wypuszczać nowe pąki kwiatowe, a ich liście staną się bardziej jędrne.

Dodatkowe korzyści

Łuski cebuli mają, także właściwości odstraszające groźne szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki, oraz ograniczają rozwój chorób grzybowych na wielu gatunkach roślin. Przyrządzony samodzielnie nawóz z łupin cebuli, może zatem służyć nie tylko storczykom, ale także innym roślinom domowym oraz tym uprawianym na grządkach warzywnych i rabatach ogrodowych. Jest to wszechstronny środek, który wzmacnia rośliny i chroni je przed szkodnikami i chorobami.

Stosowanie domowego nawozu z łupin cebuli, to prosty i efektywny sposób na wsparcie zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia storczyków. Jest to rozwiązanie zarówno praktyczne, jak i przyjazne dla środowiska, pozwalające na pełne wykorzystanie organicznych odpadków kuchennych. Dzięki łatwości przygotowania i aplikacji, każdy miłośnik storczyków, może w prosty sposób przyczynić się do lepszego rozwoju swoich roślin, ciesząc się ich pięknem przez cały rok.