środa, 19 czerwiec 2024 20:00

Ochrona czereśni przed szkodnikami i chorobami

Ochrona czereśni Ochrona czereśni fot: Sylwester Niedzielski

Czereśnie, jedne z najbardziej cenionych owoców, wymagają szczególnej troski, by zachować swoje zdrowie i jakość. Niestety, wiele chorób i liczne szkodniki często zagrażają tym drzewom. Odpowiednia ochrona czereśni przed tymi problemami, opiera się na regularnych zabiegach oraz stałym monitoringu stanu drzew, z zastosowaniem zarówno metod chemicznych, jak i ekologicznych.

Szkodniki czereśni

Mszyce

Mszyce to szkodniki, które mogą znacząco osłabić młode pędy i liście czereśni. Zauważalne już wczesną wiosną, najlepiej zwalczać je, już przed kwitnieniem drzew. W tym czasie zalecane jest stosowanie preparatów na bazie olejów, które są bezpieczne dla owadów zapylających. Kiedy mszyce pojawią się na młodych przyrostach, skuteczne mogą być takie środki jak Mospilan 20 SP czy Karate Gold, aplikowane najlepiej wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, aby minimalizować szkody w populacji owadów zapylających.

Nasionnica trześniówka

Nasionnica trześniówka, to kolejny szkodnik, który atakuje owoce czereśni. Monitoring pojawienia się dorosłych owadów w okolicy drzew, może pomóc w odpowiednim czasie rozpocząć walkę z tym problemem. Użycie pułapek feromonowych, jest jednym ze sposobów na kontrolę populacji. Najważniejsze jest opryskanie drzew w fazie kwitnienia, kiedy to nasionnice zaczynają składać jaja. Preparat Mospilan okazuje się tu wyjątkowo efektywny. Ponadto, kolejny oprysk powinien nastąpić w połowie maja, gdy dorosłe owady wylatują z ziemi.

Choroby czereśni

● Rak bakteryjny - manifestujący się ciemnymi plamami na pniu i gałęziach, jest poważnym zagrożeniem dla czereśni. Wczesną wiosną, gdy pąki zaczynają nabrzmiewać, należy przeprowadzić opryski preparatami na bazie miedzi, takimi jak Miedzian 50 WP.

● Brunatna zgnilizna - atakująca głównie owoce, również wymaga uwagi. Pierwszy oprysk, przeprowadza się tuż po kwitnieniu, używając podobnych preparatów miedziowych, a drugi - dwa tygodnie później.

Znaczenie zintegrowanego podejścia

Zarówno kontrola szkodników, jak i chorób czereśni wymaga zastosowania zintegrowanych metod ochrony. Kluczowe jest stosowanie oprysków w odpowiednim czasie i z użyciem odpowiednich preparatów, ale nie można zapomnieć o dodatkowych metodach prewencyjnych, takich jak zbieranie opadłych owoców czy zastosowanie agrowłókniny. Ochrona czereśni przed chorobami i szkodnikami, to proces wymagający nie tylko wiedzy, ale i ciągłej uwagi, który w znacznym stopniu decyduje o jakości i ilości zebranych owoców.