środa, 24 maj 2023 08:42

Mydła rzemieślnicze – czym są i jakie mają zastosowanie?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Mydła rzemieślnicze Mydła rzemieślnicze mat. prasowe

Ekologiczne kosmetyki to coś więcej niż moda. To nowa jakość życia – pielęgnacja bez chemii, sztucznych składników, barwników i utrwalaczy. Warto rozpocząć od produktów podstawowych, używanych codziennie. Może zacząć od mydła? Staranność w czasie ręcznej produkcji i przyjazny skład sprawiają, że używając naturalnych mydeł czujemy się wyjątkowo.

 

Mydła rzemieślnicze – naturalna pielęgnacja

Mydło naturalne, produkowane metodą rzemieślniczą, to mydło wykonane z naturalnych surowców pochodzenia roślinnego. Mydełka wykonywane są według konkretnej receptury, w zgodzie ze środowiskiem. Często w małych partiach. Co różni je od mydeł z drogerii? Z pewnością skład. Mydełka rzemieślnicze skład mają prosty i zazwyczaj krótki. Składniki zależą w dużej mierze od regionu, w którym powstaje mydło. Często jest to oliwa z oliwek, olej rycynowy, słonecznikowy, gliceryna. Składniki takich mydeł nie brzmią obco, wręcz przeciwnie, wielu z nich używamy...w kuchni.

Dla kogo?

Mydła rzemieślnicze, ze względu na naturalny skład, polecane są wszystkim, dorosłym i dzieciom. Wymagającym klientom, którzy cenią naturalny skład. Osobom z atopowym zapaleniem skóry i trądzikiem. Zaletą takich mydeł jest delikatne działanie i uniwersalność. Można ich używać do szeroko rozumianej higieny ciała, również do higieny intymnej. Oczyszczają skórę, nawilżają i dbają o każdy rodzaj skóry. Co ciekawe, niektórzy używają mydełek rzemieślniczych do mycia skóry głowy. Mydła naturalne są łagodne, hypoalergiczne. Skóra po takiej pielęgnacji odpoczywa, jest zdrowa i odświeżona.

Wiele zalet

Selekcja surowców, tradycyjne receptury, nietuzinkowe opakowania i ekologiczne idee czynią mydła rzemieślnicze produktami wyjątkowymi. Oczywiście, naturalne mydełka różnią się wyglądem od mydeł drogeryjnych, ale jest to bardziej ich zaletą niż wadą. Cena mydełek jest wyższa niż tych tanich, ze sklepu, ale jest to oczywiste z dwóch względów. Po pierwsze, proces wytwarzania naturalnego mydła jest dłuższy, mydło naturalne musi leżakować. Po drugie, produkcja takich mydeł nie jest produkcją taśmową, jest pracą ręczną, co musi przekładać się na cenę. Czy warto? Oczywiście, zdrowa skóra, eko kosmetyki i przychylność środowisku, to tak wiele…

Jak zrobić samodzielnie naturalne mydło?

Jeśli jesteś zainteresowany/a tworzeniem swojego własnego naturalnego mydła, istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć. Po pierwsze, będziesz potrzebować podstawowych składników, takich jak oleje roślinne, woda, sodę kaustyczną (NaOH) i olejków eterycznych do zapachowego dodatku. Następnie musisz rozpuścić sodę kaustyczną w wodzie, pamiętając o ostrożności i noszeniu odpowiedniego sprzętu ochronnego. Kiedy ta mieszanina ostygnie, połącz ją z olejami roślinnymi i dodaj swoje ulubione olejki eteryczne dla zapachu. Następnie dokładnie wymieszaj wszystkie składniki i wlej masę do formy na mydło. Pozwól mu stwardnieć przez kilka tygodni, a następnie będziesz mieć gotowe, naturalne mydło, gotowe do użycia.