piątek, 17 marzec 2023 18:07

Dlaczego wentylacja jest ważna w każdym domu i biurze?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
kli-mat.com. kli-mat.com. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Wentylacja musi występować w każdym budynku. Nie ma znaczenia, czy jest to mieszkanie, dom jednorodzinny, biuro lub fabryka. Nie da się normalnie funkcjonować w obiekcie bez wentylacji mechanicznej, wentylacji grawitacyjnej czy wentylacji hybrydowej. Wentylacja ma przede wszystkim zapewniać dopływ świeżego powietrza i usuwać na przykład opary substancji chemicznych. Dowiedz się, dlaczego wentylacja jest ważna w każdym lokalu użytkowym i mieszkalnym.

 

  1. Wentylacja — dlaczego musi być?
  2. Wentylacja — co zrobić, gdy jej nie ma?
  3. Wentylacja mechaniczna i wentylacja grawitacyjna

Wentylacja jest obowiązkowa — co do tego nie ma w polskich przepisach budowlanych żadnej wątpliwości. Można zresztą to zauważyć w budynkach wielomieszkaniowych, gdzie minimum raz do roku przeprowadzane są w pomieszczeniach przeglądy kominiarskie. Kontrolowane są między innymi przewody wentylacyjne. Mistrz kominiarski wpisze do protokołu każdą nieprawidłowość związaną z wentylacją, którą zarządca nieruchomości musi usunąć. Jeśli kanały wentylacyjne nie przeszły przeglądu lub trzeba je dobudować, można polegać na firmie kli-mat.com. Profesjonaliści znajdą rozwiązanie do nawet najtrudniejszych sytuacji. Taką usługę można zamówić też w domu jednorodzinnym i w firmie. 

Wentylacja — dlaczego musi być?

Można powiedzieć, że wentylacja pomieszczeń to inaczej wymiana powietrza przez kratki wentylacyjne. Jest to wyjście dla zużytego powietrza i droga dla powietrza świeżego. W budynkach mieszkalnych można poczuć zapachy, które nie mają związku z danym mieszkaniem. Może to być dym papierosowy lub woń gotującego się obiadu. Takie zapachy nie powinny pozostawać w czyimś mieszkaniu. Dym papierosowy może być bardzo irytujący dla osób, które w ogóle nie palą papierosów. W starych kominach wentylacyjnych można zlecić doszczelnienie wentylacji. Jeśli chodzi o kominy wentylacyjne, w grę wchodzi życie i zdrowie człowieka. Przykładem wadliwej i zagrażającej życiu wentylacji może być przenikanie oparów z pieca węglowego. Taka awaria musi być natychmiast usunięta, inaczej może dojść do zaczadzenia. Może się to zdarzyć w starym budownictwie, nawet po okresowym przeglądzie kominiarskim. Z tego powodu warto wentylację zmodernizować. Sprawy związane z wymianą powietrza nie mogą być odkładane na później. 

Wentylacja — co zrobić, gdy jej nie ma?

Taka sytuacja może się przytrafić przykładowo w kamienicy. W trakcie przeglądu wykonywanego przez kominiarzy może dojść do wykrycia braku wentylacji. Jest to ważna uwaga dla osób, które chcą kupić mieszkanie w starym budownictwie. Przed rozpoczęciem remontu warto poprosić zarządcę o udostępnienie protokołu, by sprawdzić, czy były jakieś zalecenia w sprawie wentylacji mechanicznej, czy wentylacji innego rodzaju. We Wspólnotach Mieszkaniowych wentylacja jest po stronie  wspólnotowej — lepiej jest zlecać takie prace przed wpuszczeniem ekip remontowych. W razie braku wolnych przewodów wentylacyjnych może być zlecenie dobudowania przewodów zewnętrznych. Nie będzie to jednak możliwe na elewacji frontowej. Nie każda Wspólnota wyrazi też zgodę na taką dobudowę, dlatego tak ważna jest współpraca z fachowcami, którzy będą wiedzieć, co zaproponować nawet w najtrudniejszych przypadkach. 

Wentylacja mechaniczna i wentylacja grawitacyjna

W dzisiejszych czasach najczęściej stosowana jest wentylacja mechaniczna, w tym z odzyskiem ciepła oraz system wyporowy. Wentylacja grawitacyjna powoli odchodzi do przeszłości, gdyż w lokalach mieszkalnych i użytkowych są zbyt szczelne okna i drzwi, przez co ten rodzaj wentylacji nie ma szansy już prawidłowo działać.