czwartek, 25 marzec 2021 10:34

Kompresor tłokowy 50l - najważniejsze informacje

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Kompresor tłokowy 50l Kompresor tłokowy 50l

Kompresor i sprężarki to urządzenia, które głównie przydają się w warsztatach samochodowych, na budowach i w różnych gałęziach przemysłu.

Do użytku domowego, do drobnych prac malowania lub dla fanów motoryzacji wystarczy zaopatrzyć się w kompresor tłokowy 50 l. Jest on ostatnio bardzo popularny z powodu swoich wymiarów, ze względu na mobilność i możliwość różnorodnego zastosowania.

 Czym są kompresory tłokowe?

  Kompresor jest jedną z wersji sprężarki. Jest ona urządzeniem zwiększającym ciśnienie powietrza i innych gazów od niższego ciśnienia ssania do wyższego ciśnienia tłoczenia. Plusem tego urządzenia jest wytwarzanie dużego ciśnienia, ich wadą są natomiast duże wymiary i ciężar. Sprężarki dzielą się na kilka typów, są to:

  • dmuchawy,
  • wentylatory,
  • kompresory.

Rodzaje kompresorów tłokowych 

Sprężarka tłokowa zapewnia najwyższy poziom sprężenia powietrza, ponieważ zachowuje szczelność pomiędzy przesuwającym się tłokiem, a powierzchnią cylindra. Pod względem konstrukcji sprężarki można podzielić na jednocylindrowe i wielocylindrowe oraz o jednostronnym i dwustronnym działaniu tłoka, leżące i stojące. Najważniejsze cechy, jakie posiada sprężarka tłokowa 50l, trzeba przeanalizować przed jej zakupem.

 Sposób działania sprężarki tłokowej

 Kompresor tłokowy to najstarszy typ sprężarki, jego główny element konstrukcyjny stanowi cylinder. Praca kompresora rozpoczyna się poprzez pobranie powietrza z zewnątrz, po czym  poprzez posuwisty ruch tłoka następuje zmniejszenie jego objętości. Tłok w konsekwencji zostaje wprawiony w ruch, dzięki sile przekazanej z połączonego z nim korowodu. Wydajność pracy sprężarki tłokowej 50l zależy od dwóch zmiennych:

 - stosunku ciśnienia tłoczonego do ciśnienia ssawnego,

 - oraz wymiarów cylindra wyrażającego jego objętość.

Zastosowania urządzenia 

  Kompresor tłokowy 50l jest umieszczony na zbiorniku o takiej pojemności i może wygenerować ciśnienie 8, 10 i 15 bar. Kompresor jest bardzo przyjazny w użytkowaniu, jeśli mamy ograniczoną przestrzeń, jest stosunkowo mało kłopotliwy przy przenoszeniu na różne miejsca pracy. Jego zalety są wykorzystywane przy wielu pracach domowych, począwszy od pompowania kół, malowania, a kończąc na różnych pracach czyszczących. Trzeba również pamiętać, że sprężarka tłokowa posiada możliwość wykorzystania sporo różnych narzędzi pneumatycznych, podłączenia szybkozłączy, co pozwala w bezproblemowy sposób podłączyć ją do pistoletu i dokonać natrysku albo przedmuchu. Oprócz wykorzystania w garażach przydomowych kompresor tłokowy 50l jest przeznaczony do wykorzystania przez warsztaty mechaniczne, gdzie jest zagospodarowany do celów firmowych.

Konserwacja kluczowym elementem użytkowania

Konserwacja kompresora powinna odbywać się według zaleceń producenta, ale nie rzadziej niż raz na pół roku. Czynności, które trzeba wykonać to: regularne usuwanie zanieczyszczeń, przesmarowywanie łożysk silnika, skontrolowanie mocowań przewodów elektrycznych, wymiana oleju w kompresorach olejowych.

    Regularna konserwacja ma wpływ na długość pracy urządzenia, przekłada się również bezpośrednio na zmniejszenie kosztów eksploatacji.

Wybór odpowiedniego kompresora może być nie lada wyzwaniem. Przy zakupie urządzenia, warto wybrać sprawdzone sklepy, w których pomocą służą specjaliści z tej dziedziny. Doradzą i pomogą w zakupie odpowiedniego produktu, który będzie dopasowany do naszych potrzeb.