piątek, 20 październik 2023 16:41

Pompy głębinowe - co warto o nich wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Pompy głębinowe Pompy głębinowe mat. prasowe

Studnia głębinowa to rozwiązanie o wielu możliwościach. Nie tylko warto ją mieć, gdy nie mamy możliwości podłączenia do sieci wodociągowej, ale też w każdym innym przypadku, jak zależy nam na darmowej wodzie, przydatnej choćby do podlewania ogródka. Żeby jednak można było z niej korzystać bez przeszkód, potrzebujemy odpowiedniej pompy głębinowej. Dowiedzmy się o niej najistotniejszych informacji.

 

Pompa głębinowa - zawsze przydatna!

Pompa głębinowa jest urządzeniem, którego głównym zadaniem jest pompowanie wody. Dzięki temu można z niej korzystać bez przeszkód. Jest nieoceniona w wielu obszarach - nie tylko służąc gospodarstwom domowym (zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do wodociągów), ale i znajdując zastosowanie w rolnictwie, przydając się do nawadniania pól i ogrodów. Są one oczywiście niezwykle ważne również w przemyśle. 

Jakie są rodzaje pomp głębinowych?

Jak widzimy, są one przydatne w ogromnej liczbie obszarów. Aby dobrze ją dopasować, musimy widzieć, jakie są ich rodzaje. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na jej rozmiar.

Dostępne są pompy:

  • 2-calowe - idealne do domów jednorodzinnych, letniskowych, na działki;
  • 3-calowe - do standardowych studni głębinowych, mogą być też stosowane do pompowania wody z otwartych akwenów, jak jeziora, stawy itp.;
  • 4-calowe - jedne z chętniej wybieranych zarówno do gospodarstw domowych, jak i rolnych czy przedsiębiorstw;
  • 5-calowe - pompy o dużej wydajności, powyżej 500 L/min, bardzo dobre do drenażu i obniżenia poziomu wód gruntowych;
  • 6-calowe - o szerokim zastosowaniu, wysokiej wydajności. 

O czym dodatkowo pamiętać?

Nie ma wątpliwości, że pompa do studni przyda się praktycznie w każdej sytuacji, gdzie potrzeba pozyskiwać wodę. Pamiętajmy, że poza jej rozmiarem, warto też ocenić inne kwestie, takie jak występujące w danym urządzeniu zabezpieczenia, jej wydajność czy maksymalną wysokość podnoszenia wody. Powinniśmy też się przyjrzeć temu, jakie zastosowano systemy usprawniające użycie tego sprzętu, czy jej wyposażenie w sterowniki, falowniki itp. Najważniejsze oczywiście, żeby była dopasowana do studni. To absolutnie kluczowe.