Jakich materiałów użyć?
Podczas remontu mieszkania inwestujemy dużo naszych pieniędzy i czasu. Chcemy, aby dom wyglądał zgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz służył przez długi czas. Ważne są meble, które wybierzemy, kolor ściany i dodatki. Jednak jednym z najistotniejszych elementów są te, których nie widać na pierwszy rzut oka. Mowa tu oczywiście o wszystkich rurach, zaworach i systemach, które umożliwiają korzystanie z wielu mediów w całym domu.
Należy pamiętać, że słabej jakości materiały lub źle zamontowane elementy, mogą stanowić ogromny problem w późniejszym czasie. Wyremontowane mieszkanie może zostać zalane przez na przykład przerdzewiałą rurę lub źle zamontowany zawór. Trzeba więc zadbać o wszystkie niezbędne elementy już na samym początku.
Systemy z PVC-U
Kształtki i rury wykonane z nieplastyfikowanego polichlorku winylu, są odporne na działanie różnego rodzaju chemikaliów, zarastanie osadami, a także na korozje. Dodatkowo elementy wykonane z tego tworzywa są łatwe w montażu, a ich okres żywotności jest bardzo długi - minimum 50 lat pełnej użyteczności.
Elementy z polichlorku winylu cechuje duża gładkość powierzchni wewnętrznej, co powoduje obniżenie oporów przepływu. Dzięki temu następuje zmniejszone zużycie energii potrzebnej na pompowanie. Dodatkowo materiał ten wykazuje dużą odporność chemiczną. Wykorzystuje się go między innymi w instalacjach do przesyłania wody, chłodniczych, nawadniania, chemicznych, a także w oczyszczalniach ścieków.
PVC-U posiada odpowiednie atesty, które gwarantują możliwość transportu nimi wody demineralizowanej oraz wody zdatnej do picia.
Zawory zwrotne
Zawory zwrotne to bardzo ważne elementy, które chronią i zabezpieczają instalacje domowe. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie przepływu medium tylko w jednym kierunku. W związku z tym często nazywany są zaworami jednokierunkowymi. Zawór działa samoczynnie otwierając się i zamykając. Zazwyczaj ma to związek z różnicą ciśnień po obu stronach zaworu.
Najważniejsze przy wyborze odpowiedniego zaworu jest dobranie jego odpowiednich parametrów. Daje to nam gwarancję prawidłowego działania. Należy dobrać stosowną średnicę zaworu do średnicy rurociągu, do którego będzie mocowany, a także dobrać odpowiednią wielkość zaworu. Nieodpowiednie dopasowanie może skutkować zakłócenia jego prawidłowego działania.
Więcej możesz przeczytać na https://budmech.pl/obszary-dzialalnosci/systemy-rurowe/produkty/systemy-z-pvc-u/zawory-zwrotne/.
Możemy wyróżnić kilka zaworów zwrotnych ze względu na ich budowę:
Zawór zwrotny klapowy
Jego głównym zadaniem jest ochrona przed uderzeniami hydraulicznym, a także zapobieganie wstecznemu przepływowi medium. Jak sama nazwa wskazuje, zawór zwrotny klapowy wyposażony jest w sprężynę domykającą klapę oraz wskaźnik otwarcia.
Zawór zwrotny sprężynowy
Służą głównie do zabezpieczenia instalacji przed przepływem wstecznym medium, a także redukują efekut uderzeń hydraulicznych. Ich konstrukcja pozwalana na pracę w warunkach niskiego ciśnienia z równoczesną gwarancją szczelności. Mogą pracować w pozycji pionowej oraz poziomej, dzięki wbudowanej sprężynie.
Zawór zwrotny kątowy/kulowy
Idealne sprawdzają się do ścieków, zanieczyszczonej wody, czy agresywnych substancji chemicznych. Zawory te są wyposażone w o-ring dla pełniej szczelności.