Efektywne łączenia kabli zapewniają złącza światłowodowe. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są ich rodzaje i gdzie się je wykorzystuje?
Złącza światłowodowe są elementami spotykanymi w instalacjach światłowodowych różnego rodzaju. Ułatwiają skuteczne łączenie poszczególnych włókien kabli światłowodowych. Są niezbędne, jeżeli chcemy uzyskać satysfakcjonujący efekt dotyczący szybkości transmisji danych oraz jej jakości.
Czym są złącza światłowodowe?
To niewielkie elementy występujące w czterech różnych rodzajach, których zadaniem jest sprawne, mocne i skuteczne przedłużenie kolejnych kabli światłowodowych, tworząc spójny system przesyłania danych telekomunikacyjnych. Dzięki nim do domu, firmy albo instytucji publicznej trafia wysokiej jakości sygnał telewizyjny, internetowy lub telefoniczny.
Warto pamiętać, że złącza światłowodowe minimalizują ryzyko załamania światła, co pozwala na zwiększenie jakości jego przepływu i prawidłowe podłączenie czy rozłączenie kabli z odbiornikami i nadajnikami.
Czym natomiast jest pigtail, zaliczany do charakterystycznego złącza światłowodowego? Jest to odcinek pojedynczy, który różni się od standardowego złącza tym, że z jednej strony ma złącze, a z drugiej specjalne włókno. Jest stosowane w różnego rodzaju przełącznikach czy mufach.
Złącza światłowodowe to elementy sieci, które w sposób skuteczny, niewpływający na jakość przepływu światła, pozwalają na połączenie i rozłączenie kabli światłowodowych z odbiornikami.
Jakie są rodzaje złącz światłowodowych?
Możemy wyróżnić wiele rodzajów złącz światłowodowych. Złącze ST posiada proste końcówki. TO starszy rodzaj złącza. SC to złącze specjalnie wciskane i wyjmowane, co zwiększa praktyczność tego rozwiązania. Dostępne są także złącza LCs (przypominające popularne RJ45) oraz złącza MPO. Wyróżniamy także elementy jednomodowe (SM) jak i wielomodowe (MM). Poza wymienionymi na rynku możemy nabyć także złącza LC, E2000 oraz FC.
Należy kupować złącza światłowodowe wyłącznie w sprawdzonych hurtowniach, które zapewniają wysoką jakość elementów. To może determinować skuteczność całej instalacji, gdyż niskiej jakości złącze nie zapewni odpowiedniego sygnału na częściach łączących kable.