piątek, 16 czerwiec 2023 15:42

Energooszczędne projekty domów. Jak podnieść parametry termiczne nowego domu?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Dom przy Alabastrowej 62 Dom przy Alabastrowej 62 Galeria Domów

Energooszczędność jest bardzo pożądanym parametrem niemal w każdej dziedzinie życia. Począwszy od samochodów, a skończywszy na sprzętach domowego użytku, takich jak lodówka, czy odkurzacz. Szczególne oblicze przybiera, gdy rozpatrujemy projekty domów wybierane do realizacji. Wybranie energooszczędnego projektu wymaga podstawowej znajomości tematu i aktualnych przepisów budowlanych.

 Dom przy Olchowej 9

Dom przy Olchowej 9

Parę słów o energooszczędności w przepisach budowlanych.

Podnoszenie standardu energooszczędnego realizowanej inwestycji może przybierać różne formy. Popularne do niedawna domy o parametrach NF40 dla domów energooszczędnych i NF15 dla projektów domów pasywnych były związane z dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Obecne warunki techniczne dla nowo budowanych domów WT 2021 określają, że
współczynnik EP nie może być większy niż 70 kWh/(m2·rok). Normy dotyczące energooszczędności dla każdego projektu określa właśnie współczynnik EP. Opisuje on roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną odniesione do jednostki powierzchni pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza.

Jak wybierać projekty domów, by były bardziej energooszczędne?

Jeżeli myślimy o domu prawdziwie energooszczędnym powinniśmy pozbyć się nadziei, że każdy budynek może być tak samo oszczędny. Swoje wybory musimy podporządkować określonym parametrom. O wiele bardziej oszczędne energetycznie będą projekty domów bez piwnicy oraz garażu. To pomieszczenia generujące największe straty ciepła. Warto wybierać również takie domy, które nie posiadają klasycznych balkonów. To miejsca najczęstszych lokalizacji mostków termicznych, czyli miejsc, w których ucieka ciepło. Jakie inne parametry mogą wpływać na energooszczędność domu? Prosta zwarta bryła, uproszczona geometria dachu, bez lukarn i wykuszy, posadowienie budynku na płycie fundamentowej oraz zastosowanie odpowiednich instalacji ogrzewania i wspomagających gospodarkę cieplną, o których warto powiedzieć więcej.

Dom przy Alabastrowej 62

Jak poprawić energooszczędność wybranego projektu domu?

Aby uzyskać wymagany w zapisach prawa budowlanego współczynnik Ep dla domu należy poczynić kilka działań. Najprościej dążyć do zwiększenia energooszczędności domu za pomocą użycia odpowiedniej klasy materiałów budowy. Często w tym przypadku wybierana jest forma związana ze zmianą grubości izolacji termicznej elewacji, lub zakupie stolarki o korzystniejszym parametrze U dla całego okna, która w ogólnym rozrachunku wpływa pozytywnie na ekonomię użytkowania.

Innymi sposobami na uzyskanie satysfakcjonujących efektów w zakresie energooszczędności budowanego domu jest zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ta nowoczesna technologia pozwala zmniejszyć straty ciepła w okresie grzewczym nawet do 60 %. Systemem wspomagającym rekuperację jest instalacja solarna montowana na dachach domów. Dzięki magazynowaniu energii słonecznej solary mogą bez problemu stać się alternatywą w dostarczaniu ciepłej wody użytkowej w miesiącach o najwyższym nasłonecznieniu.

Ważne, aby całość działań zmierzających do zwiększenia energooszczędności domu był spójny i skoordynowany. Zdecydowane wsparcie dla opisanych systemów w domu energooszczędnym stanowi ogrzewanie ekologiczne. Projekty domów z kotłem gazowym, to pełna kontrola nad ciepłem w domu, nawet gdy jesteśmy poza nim. Zdalne, interaktywne programatory pozwolą w pełni panować nad temperaturą w każdym pomieszczeniu. Coraz popularniejsza współcześnie jest również pompa ciepła, która korzysta z naturalnych zasobów termicznych gruntu.

Wszystkie działania, które zmierzają do zwiększenia energooszczędności domu są w dzisiejszych czasach nie tylko modne, lecz także w niektórych przypadkach dofinansowywane (solary, kotły gazowe w niektórych miastach)

Moda na eko styl panuje również w budownictwie, dlatego warto zrobić wszystko, żeby nasz dom szedł z duchem czasu. Warto wybrać taki projekt domu, który stawia na nowoczesne rozwiązania i dba tym samym o naturalne środowisko, a jednocześnie o kieszeń swoich mieszkańców.