poniedziałek, 17 luty 2025 12:10

Emerytury stażowe - rząd analizuje projekty zmian

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Emerytury stażowe Emerytury stażowe fot: pixabay/poglądowe

Kwestia emerytur stażowych wraca do debaty publicznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad stanowiskiem w tej sprawie, a w Sejmie czekają dwa projekty ustaw. Jeśli zmiany wejdą w życie, tysiące Polaków mogłoby skorzystać z nowych przepisów.

Spis treści:

Propozycje zmian zgłoszone przez Lewicę i Solidarność

Do Sejmu wpłynęły dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Pierwszy przygotowało ugrupowanie Lewica, drugi - NSZZ "Solidarność". Obie propozycje przewidują możliwość przejścia na emeryturę dla osób, które spełnią określone warunki:

  • 35 lat pracy dla kobiet
  • 40 lat pracy dla mężczyzn
  • Urodzenie po 31 grudnia 1948 roku
  • Uwzględnienie okresów składkowych i nieskładkowych (np. urlopy macierzyńskie, wychowawcze, zwolnienia lekarskie)

Obecnie w Polsce, wiek emerytalny wynosi 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Niektóre grupy zawodowe, jak służby mundurowe, mogą przechodzić na emeryturę wcześniej. Nowe przepisy pozwoliłyby na wcześniejsze przejście na świadczenie także osobom spoza tych grup, jeśli spełnią kryteria stażowe.

Co zmieniłoby wprowadzenie emerytur stażowych?

Jeśli zmiany wejdą w życie, osoby z długim stażem pracy nie musiałyby czekać na osiągnięcie wieku emerytalnego. Przykładowo, pracownik fizyczny, który rozpoczął karierę zawodową w wieku 18 lat, mógłby przejść na emeryturę już w wieku 58 lat. To rozwiązanie szczególnie istotne dla osób wykonujących pracę fizyczną lub wymagającą dużego wysiłku.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że celem projektów jest wsparcie osób, które ze względu na długi staż pracy oraz stan zdrowia nie będą w stanie kontynuować zatrudnienia do ustawowego wieku emerytalnego. Warunkiem przyznania świadczenia ma być także odpowiednia wysokość składek, aby zagwarantować co najmniej minimalną emeryturę.

Stanowisko rządu i dalsze kroki legislacyjne

Wiceminister rodziny Sebastian Gajewski poinformował, że rząd analizuje oba projekty i pracuje nad własnym stanowiskiem w tej sprawie. Dokument ma trafić do procesu legislacyjnego, jednak wymaga dokładnych analiz finansowych. Rząd popiera ideę emerytur stażowych, ale konieczne jest „właściwe skalibrowanie” przepisów.

Według portalu Interia, choć temat jest priorytetem dla Lewicy, która chce jego realizacji w tej kadencji Sejmu, eksperci szacują, że zmiany nie wejdą w życie wcześniej niż w 2026 roku. Powodem są konieczne dostosowania w systemie ZUS oraz czas potrzebny na procedowanie ustawy.

Czy emerytury stażowe staną się rzeczywistością?

Na ten moment nie ma pewności, kiedy przepisy wejdą w życie. Rząd analizuje koszty i skutki reformy, a prace legislacyjne dopiero się rozpoczną. Zmiana przepisów mogłaby pomóc tysiącom Polaków, ale jej wprowadzenie wymaga dopracowania szczegółów i znalezienia źródeł finansowania.

Źródło: Polsat News