poniedziałek, 17 styczeń 2022 06:24

Garaż czy wiata garażowa - co wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
wylewka betonowa pod garaż wylewka betonowa pod garaż pixabay

Garaże i wiaty garażowe służą do przechowywania samochodów, ale mają różne zastosowania i zalety. Dowiedz się, co bardziej będzie pasować do Twojego domu - wiata czy garaż?

 

Garaż czy wiata garażowa?

Garaż to budynek, w którym przechowywane są pojazdy mieszkalne i użytkowe. Jeśli chodzi o garaż, możesz przechowywać samochód w suchym miejscu. Ale jeśli mieszkasz w obszarze, gdzie nie ma zbyt dużo deszczu lub śniegu, może to nie być najbardziej idealna opcja dla Twojego pojazdu. Garaże są również droższe niż wiaty, ponieważ potrzebują więcej materiałów budowlanych.

Wiata garażowa to zadaszona, otwarta wiata na jeden lub więcej pojazdów, która nie ma boków ani pokryć. Wiaty są tańsze niż garaże, ponieważ nie wymagają tylu materiałów budowlanych. Są również dobre dla obszarów, w których pada śnieg lub deszcz, dzięki otwartej konstrukcji górnej części. Jednak ważne jest, aby zamontować zadaszenie na wiaty przed zapadnięciem zimy, w przeciwnym razie woda będzie gromadzić się na powierzchni dachu.

Garaż służy do parkowania pojazdu i zapewniania ochrony przed żywiołami. Wiata zapewnia niektóre z zalet garażu, ale nie tak wiele. Garaże są główną częścią wielu domów. Nie tylko przechowują samochody, ale także zbierają cały bałagan, który gromadzi się przez lata. Chociaż garaże były pierwotnie używane do przechowywania pojazdów, ewoluowały, by stać się konstrukcjami wielofunkcyjnymi. W rezultacie zbędne garaże są przekształcane w inne struktury, takie jak pracownie, warsztaty, a nawet domy. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym.

Jak przygotować garaż na samochód?

Garaże to idealna przestrzeń do przechowywania samochodów, narzędzi i sprzętu. Jest to centrum wszystkich czynności związanych z motoryzacją, dlatego tak ważny jest wybór właściwego. Wielkość garażu będzie zależeć od Twoich potrzeb i liczby posiadanych samochodów.

Garaż przydomowy powinien być zaprojektowany tak, aby miał wystarczająco miejsca do przechowywania samochodów. Musimy więc zdecydować, ile samochodów ma pomieścić nasz garaż.

Garaże są zwykle budowane w pobliżu ulicy, aby ludzie mogli zaparkować samochód tuż przed nią. Mają też dwa osobne wejścia - jedno dla twojego samochodu i jedno dla osób korzystających z budynku.

Podłoga powinna być wystarczająco mocna, aby wytrzymać ciężar, a także powinna być wytrzymała na wilgoć i zapewniać użytkownikom bezpieczeństwo. Na etapie projektowania warto więc już zadbać o najlepszą wylewkę betonową pod garaż.

Jak widać różnic między wiatą garażową jest sporo. Zarówno wiaty jak i garaże mają swoje wady i zalety i przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba się bardzo poważnie zastanowić, gdyż jest to decyzja na lata.

Źródło: DomoEkspert.pl - portal budowlany

 

Jak już zdecydowałeś się na budowę garażu warto poszukać odpowiedni napęd do bramy garażowej na stronie automaty-napedy.pl.