poniedziałek, 17 styczeń 2022 11:37

Kompresor śrubowy – co warto o nim wiedzieć?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Sprężarka śrubowa Sprężarka śrubowa pixabay

Kompresor śrubowy to urządzenie, które przydaje się w wielu branżach. Jest tak, ponieważ jego zastosowanie skraca czas potrzebny na wykonywanie prac. To z kolei przekłada się na zadowolenie klientów, a ci za tym idzie – również na przychody firmy. Co zatem warto nim wiedzieć? Przeczytaj i dowiedz się, jak działają sprężarki śrubowe! 

 

Jak działa kompresor śrubowy?

Sprężarka śrubowa to urządzenie o stosunkowo prostym mechanizmie działania. Wszystko za sprawą powietrza, które wtłaczane do urządzenia, a następnie:

  1. Przechodzi przez filtr, gdzie zostaje oczyszczone ze szkodliwych substancji;
  2. Zostaje przetłoczone pomiędzy między śrubami – w rezultacie przetłoczone powietrze ma mniejszą objętość;
  3. Pod wpływem ciśnienia zostaje uwolnione na zewnątrz urządzenia.

Rodzaje sprężarek śrubowych 

Kompresor śrubowy jest dostępny w 2 wersjach. Są to:

  • Olejowy kompresor śrubowy – za sprawą oleju do oczyszczania noga one działać nawet przez 24 godziny na dobę. Olej, który schładza maszynę, przedłuża jej życie. Nie jest on tak podatny na awarie  
  • Bezolejowy kompresor śrubowy – umożliwia wtłaczanie wody za pomocą sprężonego powietrza, dzięki czemu można skutecznie wyeliminować ryzyko zabrudzenia. Niestety jednak nie umożliwia to ciągłej pracy sprężarki.

Kompresor śrubowy – do czego służy?

Najprościej ujmując – kompresor śrubowy przydaje się wszędzie tam, gdzie do wykonania pracy potrzebne są duże siły powietrza. Istnieje więc kilka branż, w których maszyny te okazują się bardziej potrzebne.

Branża budowlana

Kompresor na placach budowy nie tylko przyspiesza tempo prac, ale wpływa na jakość ich wykonania. W dodatku może on zostać wykorzystana do:

  • Malowania powierzchni;
  • Tynkowania ścian;
  • Szpachlowania wewnętrznego i zewnętrznego,
  • Kluczy udarowych.

Stosowane na budowach kompresory śrubowe są mobilne i bez problemu można zabierać w każde, dowolne miejsce. Ze względu na specyfikę pracy w tej branży stosuje się głównie olejowe sprężarki śrubowe, które mogą pracować bez przerwy.

Przemysł

Kompresory śrubowe często są wykorzystywane jako źródło poboru energii. Wydmuchiwane przez sprężarki masy sprężonego powietrza, mogą bowiem napędzać inne maszyny. To z kolei przekłada się korzystnie na mniejsze opłaty. Z tego też względu sprężarki śrubowe są wykorzystywane także w pojazdach zasilanych energią elektryczną np. pociągach. Tutaj również poleca się stosowanie kompresorów śrubowych olejowych. Pozwalają one bowiem nie tylko na zwiększenie efektywności produkcji, ale i na zminimalizowanie ryzyka powstawania przetarć w układzie hamulcowym.

Kompresor w branży samochodowej

Tego typu urządzenia spotyka się również w większości warsztatów i lakierniach samochodowych. Służy on tam przede wszystkim do zasilania urządzeń pneumatycznych – w tym różnego rodzajów kluczy, szlifierek oraz pistoletów natryskowych lub myjących. 

Dlaczego warto mieć kompresor śrubowy?

Na końcu warto również powiedzieć kilka słów o tym, jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie sprężarki śrubowej. Przede wszystkim jednak pozwala ona usprawnić pracę firmy oraz skrócić czas wykonywania zleceń lub zamówień. 

Stosowanie kompresora sprzyja też oszczędnościom. Stosowany jako alternatywne źródło zasilania maszyn, może on znacznie obniżyć rachunki. Co więcej, sprężarki pozwalają na pracę jednym ciągiem – bez konieczności robienia przerw.