wtorek, 01 marzec 2022 17:34

Hydroizolacja - jakich materiałów użyć, by zapewnić sobie trwałość elewacji?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
DYSPERLIT DYSPERLIT pixabay

Wilgoć to poważne zagrożenie dla konstrukcji, mogące się przerodzić w pleśń i grzyby. Te z kolei są szkodliwe nie tylko dla bezpieczeństwa budowli, ale i dla ludzkiego zdrowia. Na szczęście jest sposób na ochronienie powierzchni przed przenikaniem wilgoci.

 

Jakie właściwości ma hydroizolacja?

Hydroizolacja oznacza zabezpieczenie budynku przed działaniem wody oraz wilgoci. Do ochrony można użyć papy, folii czy zabezpieczonej przed korozją blachy. Wybór materiału zależy od miejsca jego przeznaczenia. Jak wybrać odpowiednią hydroizolację? Pod uwagę należy wziąć:

  • kształt i typ budynku, 
  • sposób jego użytkowania,
  • obciążenie,
  • stopień zagrożenia wilgocią czy wodą.

Gdzie stosuje się hydroizolację?

Zabezpieczenie hydroizolacyjne stosuje się wewnątrz i na zewnątrz budynków. Przed działaniem wody powinno się zabezpieczyć przede wszystkim miejsca, które na co dzień mają styczność z wilgocią, jak: 

  • łazienka,
  • kuchnia,
  • fundamenty,
  • schody zewnętrzne,
  • balkony,
  • dach.

Hydroizolacja w łazience

To w łazience najczęściej rozwijają się grzyby. Przenikająca przez podłogę woda może też zalać sufit sąsiada. Na szczególną uwagę zasługuje hydroizolacja w łazience z prysznicem bez brodzika. Do zabezpieczenia łazienki nadaje się polimerowa płynna folia izolacyjna. Nanosi się ją pod płytkami, gdzie tworzy nieprzemakalną warstwę. 

Hydroizolacja na balkonie czy tarasie

Elementy architektoniczne wystające poza obrys budynku są szczególnie zagrożone niszczącym działaniem wody. Aby wybrać odpowiednią hydroizolację na balkon, zwróć uwagę na wielkość i umiejscowienie tego elementu. Im większa powierzchnia, tym bardziej elastyczny powinien być materiał. Do odkrytych, przestrzennych balkonów sprawdzą się anionowe emulsje bitumiczno-lateksowe typu AL albo dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa DYSPERLIT

Hydroizolacja schodów zewnętrznych

Hydroizolacja schodów zewnętrznych zabezpiecza beton przed wodą gruntową. Należy ją położyć jeszcze przed wylaniem schodów. Następnie przeprowadza się drugą hydroizolację pod klejem do płytek. Do tego celu najlepiej się nadaje anionowa emulsja bitumiczno-lateksowa.  

Hydroizolacja w zbiornikach wodnych

W zbiornikach na wodę pitną hydroizolacja to element obowiązkowy. Izolacja takiego zbiornika chroni nie tylko przed wilgocią, ale również umożliwia utrzymanie jego czystości. 

Zbiorniki wodne o funkcji ozdobnej, np. oczka wodne powinny być zabezpieczone przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych i termicznych. Natomiast w zbiornikach wodnych typu baseny hydroizolacja zawiera środki bakteriobójcze i odkażające. Szczelność takiemu obiektowi zapewni IZOLIT – P.

Hydroizolacja piwnicy 

Nawet jeżeli do wykonania podziemia wykorzystałeś beton o dużej szczelności, dodatkowo zabezpiecz okolice łączeń elementów i przejść rurowych. Pamiętaj jednak, że jeśli położysz styropian na niezabezpieczonej podłodze, mogą pojawić się problemy z przenikaniem wilgoci wyżej. Dlatego do surowych murów użyj masy polimerowo-bitumicznej, czy asfaltowo-kauczukowej w rodzaju DYSPERLITU i STYRLITU.

Hydroizolacja dachu 

Woda cieknąca z dachu nierzadko gromadzi się w szczelinach muru, co przy ujemnych temperaturach może prowadzić nawet do pękania ścian. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie materiały konserwujące, jak OLKOLIT plus firmy Kosbud.

Zabezpieczenie powierzchni przy użyciu właściwych materiałów izolacyjnych jest proste i szybkie, a może zaoszczędzić Ci wielu poważnych problemów w przyszłości.