Konstrukcja ta poza funkcją dekoracyjną, pełni także funkcję praktyczną. Pozwala ona zwiększyć stabilność terenu oraz skutecznie zabezpieczyć wszelkie pochyłości czy skarpy przed ewentualnym osunięciem. W jaki sposób wykonać oraz jak zagospodarować mur oporowy?
Co to jest mur oporowy?
Zgodnie z obowiązującymi w prawie budowlanym przepisami jest to taka konstrukcja, której celem jest zapobieganie osuwaniu się gruntu, zarówno naturalnych skarp, jak i sztucznie utworzonych nasypów. Każdy mur oporowy jest kwalifikowany jako budowla, czyli element niebędący budynkiem czy też małą architekturą. Wyróżnia się ściany oporowe:
-
masywne, zwane grawitacyjnymi
-
wspornikowe
-
płytowo -kątowe
-
płytowo -kątowe -żebrowe
Ich priorytetowym zadaniem jest utrzymanie stateczności, aby pod naporem obciążenia gruntu nie doszło do jego osunięcia się. Każdy mur oporowy musi być skonstruowany w taki sposób, aby móc przenosić obciążenia pionowe. Musi on wytrzymywać siły działające w poziomie.
Z czego może być wykonany mur oporowy?
Obecnie konstrukcje te są wykonywane z różnych tworzyw oraz z użyciem wielorakich technik. Dla skarpy w ogrodzie najlepszym wyborem jest mur oporowy z kamienia. Potrafi on znacznie lepiej przyozdobić tę przestrzeń niż mur oporowy z bloków betonowych. Gdy ścianka w ogrodzie nie nie musi być zbyt wysoka, to wystarczy kamienny murek ułożyć na sucho bez użycia fundamentów.
W wielu innych miejscach bardzo często są także stawiane konstrukcje oporowe z gabionów. Tego typu mury charakteryzują się tym, że są bardzo wytrzymałe i estetyczne. Wykazują wysoką odporność na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych oraz na przepuszczalność wody. Ich wypełnieniem jest najczęściej kamień.
Do budowy ściany oporowej można też wykorzystać gotowe zestawy. Mur oporowy prefabrykowany od producenta https://www.rekers.pl/produkty/sciany-oporowe/typ-l-zbrojone-12-cm/typ-l-zbrojone-12-cm.html jest oferowany w atrakcyjnej cenie i pozwala skrócić czas realizacji inwestycji. Elementy prefabrykowane takich konstrukcji mają zazwyczaj kształt zbliżony do litery L. Z ich pomocą tworzy się tak zwane murki suche, czyli budowane bez użycia zaprawy. Mogą być to pustaki czy bloczki w wielu wzorach, kształtach oraz kolorach.
Jak wykonać mur oporowy?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami mniejsze murki oporowe można wykonać samodzielnie, natomiast takie, których wysokość przekracza 1,2 metra, mogą postawić tylko fachowcy z uprawnieniami. Montaż powinien obejmować:
-
Wykonanie projektu
-
Wypoziomowanie ziemi
-
Zbudowanie narożników i dolnej warstwy muru
-
Ułożenie kolejnych rzędów
-
Zabezpieczenie konstrukcji
-
Po zakończeniu prac przestrzeń za murem warto wypełnić piaskiem lub żwirem. Umożliwi to bowiem szybki odpływ wody i w związku z tym zmniejszy się siła wywierana na ścianę podczas gwałtownych opadów deszczu.
Jak zagospodarować mur oporowy?
Istnieje mnóstwo ciekawych sposobów na zagospodarowanie tego typu konstrukcji. Wysypanie ziemią i posadzenie kwiatów czy krzewów, to najczęściej wykorzystywane możliwości zagospodarowania tych konstrukcji. U podstawy takiej ściany można też posadzić ulubione pnącza, które z czasem utworzą przepiękną, zieloną kaskadę. U góry murka warto powiesić kwietniki z barwnymi kwiatami. Możliwości aranżacyjne są nieskończone i zależą one tylko i wyłącznie od fantazji inwestora.