czwartek, 19 październik 2023 14:57

Jakie rozwiązania może zastosować producent profili PVC, żeby poprawić izolację cieplną okien i drzwi?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gealan Gealan

Nowoczesne budownictwo dąży do tego, żeby wykorzystywane elementy miały jak najwyższe parametry izolacji termicznej. Dlaczego? Bo w ten sposób można skutecznie zredukować wydatki na ogrzewanie domów i mieszkań. W przypadku budynków z dużymi przeszkleniami, szczególne znaczenie ma współczynnik przenikania ciepła liczony dla całego okna. Ile powinien wynosić? I jakie rozwiązania stosuje się w celu poprawy izolacji cieplnej?

Większość nowych budynków projektowana jest zgodnie z obowiązującym trendem dotyczącym jak najwyższej termoizolacyjności. Dzięki użyciu odpowiednich materiałów i zastosowaniu okien oraz drzwi produkowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii można nie tylko zmniejszyć koszty eksploatacji domu lub mieszkania zimą, lecz także ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń w okresie letnim.

Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę?

Współczynnik przenikania ciepła – okna

W przypadku okien istotny jest współczynnik przenikania ciepła U, który wyróżnia się osobno dla szyby (Ug) i ramy (Uf), ponieważ profile PVC do okien również wpływają na termoizolację. Zazwyczaj jednak w sklepach nie znajdziemy tych oznaczeń rozbitych na Ug i Uf, ale przy każdym modelu powinien się pojawić parametr Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Niestety czasami sprzedawcy podają wyłącznie Ug, który sam w sobie nie jest najistotniejszy.

Z punktu widzenia klienta ważne będzie, żeby te współczynniki były maksymalnie niskie.

Co ma wpływ na współczynnik Uw? Zarówno wielkość okna, jak i system zastosowanych profili, rodzaj i liczba szyb oraz współczynnik ramki międzyszybowej.

Ile może wynosić Uw? Dla domów energooszczędnych nie powinien być wyższy niż 0,9 W/m2K.

Jeśli chodzi o pozostałe współczynniki, na rynku znajdziemy okna o Ug nawet 0,3 W/m2K i Uf poniżej 1 W/m2K.

Innowacyjne profile PVC do okien

Jednak nie każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych ma w swojej ofercie ramy o tak niskim Uf. Żeby osiągnąć wynik 1 W/m2K lub niższy, trzeba zastosować specjalne rozwiązania. Np. firma Gealan (https://www.gealan.de/pl/) stawia na profile PVC z fabrycznym wypełnieniem piankowym, które osiągają współczynnik Uf poniżej 0,89 W/m2K.

Ten producent profili PVC do okien jednocześnie wykorzystuje technologię STV – klejenia na sucho szyby do przylgi skrzydła – dzięki której może zrezygnować ze wzmocnienia stalowego w skrzydle i obniżyć współczynnik Uf średnio o 0,2 W/m2K. Poza tym skrzydła bez wzmocnienia są lżejsze, przez co łatwiejsze do transportu i montażu.

Termoizolacyjne skrzydła drzwiowe

Przy termoizolacji domu duże znaczenie mają również drzwi wejściowe wraz z progiem. Prawie każdy producent profili PVC do drzwi zwraca uwagę na to, żeby zapewniały jak najwyższą izolację cieplną. W tym celu stosuje się m.in. kilkukomorowe skrzydła oraz progi o optymalnym przebiegu izoterm. Np. wspomniana już firma Gealan ma w swojej ofercie profile PVC do drzwi o Uf 0,92 W/m2K.