środa, 15 marzec 2023 19:12

Budowa domu - jak ją zaplanować?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
budowa dimu budowa dimu mat.prasowe

Wybudowanie domu jednorodzinnego jest dużym przedsięwzięciem składającym się z wielu etapów. Jak zaplanować budowę domu?

 

O czym trzeba pamiętać przed rozpoczęciem budowy domu?

 Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego należy wykonać szereg czynności. Mogą one trwać nawet parę miesięcy, dlatego warto zająć się nimi wcześniej. O czym trzeba pamiętać?

Zakup działki pod dom jednorodzinny

 Najczęściej pierwszym krokiem na drodze do realizacji marzeń o własnym domu jest zakup działki. Poszukując odpowiedniej działki pod budowę, należy zwrócić uwagę na jej lokalizację, wymiary oraz uwarunkowanie terenu. Warto także zlecić badania geotechniczne, dzięki którym można określić rodzaj gruntu i poziom wód gruntowych na działce.

Wybór projektu domu jednorodzinnego

 Po wyborze działki można zakupić projekt domu. Projekty są oferowane jako gotowe oraz indywidualne, czyli wykonane na zamówienie przez biuro architektoniczne. Warto zastanowić się też nad technologią budowlaną. Można wybudować tradycyjny dom murowany albo zdecydować się na dom szkieletowy, który jest szybszy w realizacji.
 Należy też pamiętać o tym, że projekt domu musi być dostosowany do działki. W przypadku gotowego projektu konieczna jest jego adaptacja przez architekta.

Sposób prowadzenia budowy domu

 Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego należy zdecydować się na sposób prowadzenia prac budowlanych. Budowę można prowadzić samodzielnie w systemie gospodarczym albo zlecić ją wykonawcy zewnętrznemu. Pierwsza opcja będzie tańsza, ale bardziej pracochłonna, druga natomiast wygodniejsza, ale droższa.

Przyłącza pod budowę domu

 Plac budowy domu powinien być wyposażony w przyłącze energii elektrycznej. Również należy wykonać inne przyłącza zależnie od ich dostępności – wodne, kanalizacyjne, gazowe, telekomunikacyjne.

Formalności związane z wybudowaniem domu

 Z budową domu jednorodzinnego związany jest szereg formalności. Należy między innymi uzyskać:
 
  • Wypis i wyrys dotyczący działki z MPZP – miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ewentualnie trzeba otrzymać decyzję o warunkach zabudowy;

  • Mapę zasadniczą terenu oraz mapę do celów projektowych, które przygotowywane są przez geodetę;

  • Warunki przyłączenia albo oświadczenia o przyłączeniu budynku do sieci;

  • Projekt budowlany we wskazanej liczbie egzemplarzy;

  • Zgodę na budowę w przypadku zgłoszenia budowy lub pozwolenie na budowę.

 Można skorzystać też z uproszczonej procedury budowy domu bez kierownika budowy i prowadzenia książki budowy.

Finansowanie budowy domu

 Ponadto należy uwzględnić sposób finansowania budowy domu jednorodzinnego. Niektórzy inwestorzy opłacają wszystkie koszty gotówką, inni natomiast decydują się na kredyt hipoteczny. Ubieganie się o kredyt na budowę domu jest możliwe po zakupieniu działki oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę lub w przypadku braku sprzeciwu przy zgłoszeniu budowy. Należy również posiadać kosztorys budowlany.

Budowa domu – jak należy ją zaplanować?

Gdy wszystkie niezbędne etapy przed rozpoczęciem budowy domu zostały już zrealizowane, można przystąpić do planowania prac budowlanych. Na co należy zwrócić uwagę na tym etapie?

Harmonogram budowy domu

 Harmonogramem budowy nazywa się dokument zawierający spis prac związanych z budową. Najczęściej jest on dołączony do projektu domu. Harmonogram jest dzielony na poszczególne etapy i pomaga w zaplanowaniu wszystkich prac budowlanych, dlatego warto postępować według jego zapisów.

Wytyczenie terenu pod budowę

 Bardzo ważnym etapem związanym z wybudowaniem domu jednorodzinnego jest wytyczenie terenu pod budowę. Takie prace wykonuje geodeta, który dokładnie określa miejsca na działce, w których mają znaleźć się narożniki budynku. Pozwala to na wytyczenie obrysu budynku. Na podstawie takiego wytyczenia można prowadzić dalsze prace.

Roboty ziemne

 Konieczne jest również wykonanie prac ziemnych, które służą do przygotowania gruntu pod budowę.
 

W ramach robót ziemnych wykonuje się głównie:

  • usuwanie gruntu,

  • niwelację, czyli wyrównanie terenu,

  • wykopy pod fundamenty,

  • zabezpieczenie wykopów.

 

Takie prace można wykonać ręcznie, ale lepiej zatrudnić firmę, która dysponuje odpowiednim sprzętem. Gdy planowane są roboty ziemne Kraków to miasto, w którym można zlecić je w firmach mających niezbędne zaplecze i duże doświadczenie w tej dziedzinie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://roboty-ogolnobudowlane.pl/prace-ziemne-i-wykopy/ 

Zakupienie materiałów budowlanych

 W ramach przygotowania do budowy domu jednorodzinnego ważne jest również zakupienie niezbędnych materiałów zgodnie z listą dołączoną do projektu domu. Warto wcześniej zamawiać materiały, ponieważ często zdarzają się braki i trzeba oczekiwać na nie nawet kilka tygodni lub miesięcy. Gdy natomiast budowa domu została zlecona zewnętrznemu wykonawcy, to on może odpowiadać za kupno materiałów.