czwartek, 29 wrzesień 2022 15:51

Co jest lepszym wyborem: wiata garażowa czy drewniany garaż?

Drewniane garaże Drewniane garaże pexels

Posiadając swój samochód i dom naturalnym wyborem jest postawienie odpowiedniego zadaszenia. Ma ono zabezpieczać auto przed uszkodzeniami spowodowanymi przez warunki atmosferyczne.

Dodatkowo wewnątrz pojazdu panują znacznie lepsze warunki. Zimą nie ochładza się on tak mocno i nie ma konieczności pozbywania się szronu z szyb. Latem natomiast nie nagrzewa się do wysokich temperatur i można nim komfortowo podróżować. Zastanawiasz się, czy postawić na wiatę czy garaż? Sprawdź cechy obu rozwiązań i wybierz najlepsze.

Garaż drewniany — pełne zabezpieczenie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi

Garaż drewniany daje Ci pełne zabezpieczenie samochodu przed warunkami atmosferycznymi. Jest on chroniony przed deszczem, mrozem czy wysokimi temperaturami. Możesz również w dowolny sposób wewnątrz budynku przechowywać rozmaite przedmioty. W ten sposób oszczędzasz miejsce na narzędzia i maszyny do zadań na podwórku.

Drewniane garaże to również dodatkowe zabezpieczenie auta przed kradzieżą. Jeżeli jest ono zamknięte w budynku, wyjazd nim jest znacznie utrudniony. Dzięki temu możesz czuć się bezpieczniej i spokojniej zostawiając pojazd na zewnątrz.

Wiata garażowa — wygoda na Twojej działce

Wiata garażowa to inny rodzaj konstrukcji dopasowanej do przechowywania samochodu. Jest ona otwarta i przypomina altanę. Jej wysokość i wymiary umożliwiają wjazd auta i swobodne jego otwieranie. To rozwiązanie jest doskonałe dla osób, które chcą zachować pewną lekkość swojego podwórka.

Brak ścian bocznych zapewnia łatwiejszy montaż wiaty. Dlatego możesz rozłożyć ją samodzielnie na swoim podwórku lub skorzystać z pomocy specjalistów. Firma Kempar zajmuje się sprzedażą konstrukcji przeznaczonych do przechowywania pojazdów.

Z pewnością największą zaletą wiaty garażowej jest jej wygląd oraz wygoda. Masz ciągły dostęp do swojego samochodu. Nie musisz otwierać dodatkowych drzwi lub pamiętać o kluczach. Twoje podwórko wygląda w dalszym ciągu estetycznie, a sama konstrukcja przypomina altanę ozdobną.

Porównanie kosztów budowy i utrzymania obu rozwiązań

Jeżeli chcesz dokonać wyboru na podstawie kosztów, może okazać się, że nie jest to odpowiedni wskaźnik. Zarówno garaż, jak i wiata garażowa kosztują podobnie. Ich ceny wahają się w okolicach 10 tyś. zł. Dodatkowe ściany lub drzwi nie zmieniają zbyt wiele pod kątem kosztów.

Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości produktach, z pewnością cena gra mniejszą rolę. Pamiętaj, że nie powinna ona być najważniejszym elementem podczas oceny podobnych zakupów. Zabezpieczenie samochodu przed warunkami atmosferycznymi lub kradzieżą zapewnia Ci komfort. Dodatkowo masz możliwość dłużej korzystać z auta, która nie jest narażone na deszcz, mróz lub śnieg.

Która konstrukcja jest bardziej wytrzymała — wiata garażowa czy garaż?

Dobrym kryterium oceny może być wytrzymałość poszczególnych konstrukcji. W przypadku garażu może być ona wyższa. Taka budowla ma wszystkie ściany, które stanowią dodatkową stabilizację. Kolejnym atutem jest pełne zabezpieczenie przed wilgocią, co również jest istotne dla wielu użytkowników.

Wiata garażowa spełnia wszystkie wymogi wytrzymałościowe. Oznacza to, że przy odpowiednich warunkach nie ulegnie zniszczeniu. Jednak zdecydowanie musisz przyłożyć większą wagę do jej konserwacji i stanu technicznego elementów.

Jeżeli zależy Ci na wytrzymałej konstrukcji, postaw na garaż drewniany. Zapewni on odpowiednie zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeżeli natomiast chcesz postawić na estetykę i delikatne zabezpieczenie, wybierz wiatę garażową. Jest wygodniejsza podczas codziennego użytkowania niż garaż. Oba rozwiązania z pewnością umożliwią Ci zadbanie o swój pojazd.