czwartek, 29 wrzesień 2022 08:16

Zmiana aranżacji w niewielkich kosztach? Popracuj z oświetleniem!

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
https://lampy.it https://lampy.it pixabay

Nastała kalendarzowa jesień, którą dostrzegamy również za oknami. Przed nami coraz więcej deszczowych i ponurych dni, które nie nastrajają zbyt pozytywnie. Aby poprawić sobie samopoczucie warto zadbać o atmosferę w domowych wnętrzach.

 

Klimat uzyskamy dzięki zmianie dotychczasowej aranżacji. I wbrew pozorom nie musi to być duży wydatek. Sporo można osiągnąć korzystając ze zmiany w zakresie oświetlenia. Co warto zmienić, zrobić, dokupić lub zmodyfikować?

Nowy abażur – nowe wnętrze

Ogrom możliwości dają nam lampy z abażurami. Mamy bowiem podstawę oświetlenia, która zostaje na swoim miejscu, nie trzeba jej przenosić bądź demontować. Wystarczy postawić na zmianę abażuru.

Do wyboru są abażury tekstylne, metalowe, papierowe czy nawet drewniane. Każdy z nich sprawia, że światło nabiera innych walorów. Dzięki grubej i miękkiej tkaninie światło staje się przytłumione, bardzo subtelne, zatem stworzona jest przytulna i przyjazna atmosfera wnętrza. W ten sposób można zmienić postrzeganie nawet całego wnętrza, a koszt ów zmiany jest niewielki.

Papierowe lampy gwarantują ciekawy efekt wizualny, a do tego dużo jasnego światła. Abażury lub oprawy świetlne, które nawiązują do formy abażurów, ale wykonane są np. z drewna czy metalu, potrafią unowocześnić wnętrze. Dzięki nim aranżacje stają się bardziej wyrafinowane albo eleganckie – w zależności od tego, na jakim efekcie najbardziej nam zależy.

Nowy klosz lub całkowita rezygnacja z klosza

Mając do dyspozycji lampę podłogową, kinkiet czy lampkę stołową jesteśmy w stanie zmienić wystrój wnętrza, jego postrzeganie, a to jedynie za pomocą nowego klosza. Ponownie to sposób na odświeżenie domowej aranżacji, nadanie jej nowego kształtu, ale bez ogromnych wydatków.

Gdy do dyspozycji jest ciekawa podstawa oświetlenia, nietypowa lub futurystyczna konstrukcja, np. z oferty sklepu https://lampy.it/, wystarczy pokombinować z kloszem. Zamiast metalowego zastosować drewniany lub szklany zamienić na połączenie metalu i drewna.

Ciekawym rozwiązaniem jest również pozostawienie niczym nieosłoniętej żarówki. Wtedy to wnętrze dostaje maksimum światła, bo nie ma już żadnej osłony. Można tak rozświetlić salon, który jest minimalistyczny i nowoczesny. Taka koncepcja sprawdzi się wśród aranżacji industrialnych czy wnętrz urządzanych w stylu loftowym.

Barwa światła

Do tego wszystkiego możemy dołożyć nową barwę światła. Inny klosz, abażur czy nawet całkowita rezygnacja z osłony źródła światła, a do tego odmienna barwa. Zamiast zimnej białej – ciepła biała lub odwrotnie. Byleby całość pasowała do funkcjonalności pomieszczenia oraz wystroju wnętrza.

Pobawmy się kolorowym światłem, twórzmy sceny świetlne. Nie bójmy się kombinować i próbować nowych zestawień świetlnych. Dzisiejsze trendy pozwalają nawet na nietypowe połączenia i niecodzienne zestawienia, a przecież szukamy tego, co nowe, odświeżone i będące w stanie stworzyć atmosferę, w której zapomnimy o ponurej, sennej i depresyjnej aurze jesiennej.