czwartek, 01 czerwiec 2023 10:24

Jak dbać o drewniane drzwi zewnętrzne?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
drzwi zewnętrzne drewniane drzwi zewnętrzne drewniane mat. prasowe

Drzwi zewnętrzne drewniane cieszą się dużą popularnością, głównie ze względu na walory estetyczne, jakie prezentują oraz parametry techniczne. Obawy może jednak budzić sam materiał, z którego są wykonane- ostatecznie drewno narażone jest na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych i atmosferycznych. Jak więc zadbać o drewniane drzwi?

 

Wybór odpowiedniego drewna

Kupując drzwi zewnętrzne drewniane, warto dobrze zastanowić się nad rodzajem drewna, z jakiego są wykonane. Na rynku dostępne są modele w różnych przedziałach cenowych. Pamiętajmy jednak, że zakup drzwi zewnętrznych to inwestycja długoterminowa, zatem zdecydowanie nie warto oszczędzać. Dużą popularnością cieszą się drzwi wykonane z sosny, lecz jest to stosunkowo miękki materiałem. Lepszym, lecz zarazem droższym wyborem będą modele z dębu lub modrzewia. Jednocześnie należy sprawdzić, w jakim stopniu izolują przed niskimi temperaturami oraz dźwiękami dobiegającymi z otoczenia. Dobrze, jeśli dodatkowo posiadają właściwości antywłamaniowe.

Jak dbać o drewniane drzwi zewnętrzne?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup drewnianych drzwi zewnętrznych, musimy dołożyć wszelkich starań, aby te nie tylko dobrze się prezentowały, lecz również zachowały swoje wszelkie właściwości. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na warstwę ochronną, jaką stanowi specjalistyczny lakier. W przypadku uszkodzenia lub odpryśnięcia konieczne będzie jej zeszlifowanie oraz położenie nowej. Raz na dwa lub trzy tygodnie można czyścić drzwi przy pomocy specjalnego mleczka, przeznaczonego do rodzaju drewna, z którego wykonane są drzwi. Na co dzień natomiast należy przecierać je lekko zwilżoną ściereczką. Ważne, aby nie była ona mokra, gdyż woda nie służy drewnu. Nie używajmy też żadnych specyfików, które nie są dedykowane tego rodzaju materiałowi.

Drzwi zewnętrzne z drewna- czy to dobre rozwiązanie?

Drzwi zewnętrzne wykonane z drewna wymagają specjalistycznego podejścia, jednak ich odpowiednia pielęgnacja nie jest trudna ani czasochłonna. Nowoczesne modele pokryte są trwałą warstwą lakieru, która dobrze chroni je przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Osoby, którym zależy na estetycznych rozwiązaniach, powinny zdecydować się właśnie na drewniane drzwi zewnętrzne. Na rynku dostępne są modele o różnych parametrach technicznych i w różnych widełkach cenowych, które dobrze sprawdzają się w domach wolnostojących, a także takie, które można zamontować w mieszkaniu w bloku.