piątek, 12 maj 2023 18:02

Jak wybrać odpowiednie żelazko?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
famart.online famart.online pixabay

Żelazko to niezbędny pomocnik domowy. Szczególnie jeśli preferujesz ubrania z naturalnych tkanin, które najbardziej się gniotą. Mimo obfitości żelazek w sklepach, czasem dokonanie właściwego wyboru jest dość trudne. Wraz z ekspertami famart.online  postaramy się dowiedzieć, jak wybrać żelazko, na jakie momenty zwracać uwagę.  

 

 Rodzaj stopy 

Jakość prasowania zależy od rodzaju stopy. Istnieją żelazka z różnymi stopami: 

  • Nierdzewna. Równomiernie się nagrzewa i gładko przesuwa po tkaninie, ale może być porysowana od guzików i zamków błyskawicznych.  
  • Ceramiczna. Pięknie rozprowadza ciepło i ma nieprzywierającą powłokę. Wymaga delikatnej pielęgnacji, ponieważ wstrząsy powodują pęknięcia i odpryski.  
  • Metalowo-ceramiczna. Stopa jest bardziej odporna na wstrząsy i pęknięcia, ale waży znacznie więcej.  
  • Aluminium. Występuje w modelach budżetowych, z biegiem czasu może zacząć przywierać do ubrań.  
  • Teflon. Podobny w cechach do teflonu, ale wyróżnia się trwałością, odpornością na sadzenie, lekkim poślizgiem, brakiem zarysowań i odprysków. 
  • Titanium. Bezbłędna podeszwa we wszystkich cechach, ale główną wadą jest wysoki koszt.  

Wybór zależy od twoich życzeń i budżetu. Zaleca się wybór nowoczesnych materiałów. 

Moc 

Szybkość i intensywność ogrzewania zależy bezpośrednio od mocy urządzenia. Zależy to również od ilości pary, którą wytwarza żelazko. Może ona wynosić od 220W do 3000W. Do użytku domowego najlepiej sprawdzi się model o mocy 2000 W.  

Ergonomia 

Ważne jest, aby Twoje żelazko było nie tylko wydajne, ale i wygodne. Szczególnie jeśli masz dużo rzeczy do wyprasowania. Uchwyt powinien być wygodny i ergonomiczny, który będzie trwały i odporny na działanie wysokich temperatur. Dzięki temu żelazko będzie wygodne, a Twoje dłonie będą chronione przed poparzeniami.  

Regulacja temperatury 

Różne tkaniny wymagają różnych temperatur, więc będziesz potrzebować elastyczności, aby kontrolować temperaturę. Upewnij się, że wybierasz żelazko z regulacją temperatury. Niektóre z nich mają oznaczenia dla nylonu, dżinsu, lnu, bawełny, jedwabiu i wełny. Temperaturę można regulować w zależności od tkaniny, dzięki czemu nie ulegnie ona zniszczeniu ani przegrzaniu. 

Elastyczność w ruchu 

Potrzebujesz odpowiedniego rodzaju sznurka, aby łatwo poruszać się podczas prasowania. Najbardziej przydatne są sznurki chowane. Żelazka z obrotowym o 360 stopni sznurem zapewnią Ci płynną, wygodną jazdę, która odciąży Twoje ręce. Istnieją modele bezprzewodowe, które dają pełną swobodę ruchów.  

Waga 

Cięższe modele mają cięższe ustawienie, ale sprawią, że będziesz męczyć się z prasowaniem dłużej. Waga 1,5 kg jest idealna.  

Zbiornik na wodę 

Zbiornik na wodę powinien mieć od 200 do 300 mililitrów, aby nie trzeba było co chwilę dolewać wody do prasowania. Modele z przezroczystym zbiornikiem na wodę ułatwiają sprawdzenie jej poziomu.  

Automatyczne wyłączenie 

Funkcja automatycznego wyłączania nie tylko zwiększa bezpieczeństwo pracy, ale także zapewni Ci większy spokój. Nie będziesz musiał się zastanawiać, czy wyłączyłeś żelazko, czy nie.  

Teraz już wiesz, jak wybrać swoje żelazko. Mając na uwadze wszystkie te kryteria, możesz znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla swoich indywidualnych potrzeb..