Z tego względu, zakup odpowiednego bojlera jest bardzo istotny, a od jego właściwości oraz parametrów eksploatacyjnych będzie zależało spełnienie zapotrzebowania domowników na ciepłą wodę. Podczas wyboru wysokiej jakości zasobników ciepłej wody użytkowej należy zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych czynników warunkujących ich odpowiednią pracę i zapewniających możliwość wieloletniej eksploatacji. Jaki rodzaj bojlera wybrać do domu? Na jakie parametry techniczne zwrócić uwagę podczas jego zakupu? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!
Rodzaje bojlerów – czym się charakteryzują?
Podstawowa kwestią, jaką należy rozważyć przed zakupem bojlera jest wybór urządzenia o odpowiedniej technologii podgrzewania wody. W ostatnich latach, polski rynek został zdominowany przez dwa podstawowe rozwiązania – bojlery z wężownicą oraz bojlery dwupłaszczyznowe.
Pojemnościowe bojlery z wężownicą zbudowane są rury umieszczonej wewnątrz bojlera, przez którą przepływa medium grzewcze w postaci gorącej wody. Jest to rozwiązanie znane i wykorzystywane od lat, który stanowi niezawodny i efektywny sposób dostarczania ciepłej wody użytkowej zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w niewielkich mieszkaniach. Bojler z wężownicą doskonale sprawdzi się także w warunkach, gdzie wskazane jest podłączenie dwóch różnych źródeł ciepła.
Z kolei bojlery dwupłaszczyznowe to urządzenia wykorzystujące zjawisko płaszcza wodnego, który pozwala na ogrzewanie całej powierzchni wody znajdującej się w zasobniki. Jest to technologia pozwalająca na osiąganie równomiernej temperatury wody przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego do jej podgrzania. Jednak w stosunkowo krótkim czasie ulega ona schłodzeniu ze względu na duże straty ciepła przez izolację bojlerów dwupłaszczyznowych, które nie zapewniają zbyt dobrych warunków do długotrwałego utrzymywania ciepła.
Wybór wysokiej jakości bojlera do podgrzewania wody – na co zwrócić uwagę?
Wybór odpowiedniego zasobnika ciepłej wody użytkowej to istotna decyzja, która wpływa na późniejszą efektywność, wydajność i opłacalność całej instalacji wodociągowej. Przed zakupem bojlera warto wziąć pod uwagę, takie parametry proponowanych rozwiązań jak:
• Pojemność – jest to jeden z najważniejszych aspektów wyboru bojlera, od którego zależy ilość ciepłej wody użytkowej w stałej dyspozycji. Pojemność bojlera powinna być dostosowana do liczby domowników oraz ich potrzeb względem ciepłej wody w ciągu dnia.
• Moc – to kolejny istotny czynnik wpływający na optymalne funkcjonowanie bojlera, który przekłada się na szybkość podgrzewania wody. W zależności od potrzeb, moc bojlera może przyjmować różne wartości. Jednak najczęściej do domów jednorodzinnych najlepszym rozwiązaniem będzie urządzenia o mocy od 3 do 4,5 kW.
• Regulacja temperatury – możliwość kontrolowania i zmiany temperatury jest niezwykle przydatna podczas codziennego użytkowania bojlera. Poszukując odpowiedniego urządzenia warto sięgać po te wyposażone w elektroniczny układ sterowania natężeniem strumieniem wody.
• Rodzaj zasilania – zdecydowanie się na bojlery z możliwością zasilania z dwóch niezależnych źródeł to korzystne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystywanie instalacji solarnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na bojlery z wężownicą od renomowanych producentów, które pozwalają na podłączenie urządzenia do dwóch odmiennych źródeł.
• Sposób montażu – wybór odpowiedniego bojlera wymaga określenia, jak będzie on zamontowany i w jakim miejscu. Pozwoli to na dobranie wymiarów, pojemności oraz sposobu montażu do warunków stawianych przez pomieszczenie, w którym bojler ma być umiejscowony.