Tłem jest coraz bardziej odsłonięty brąz kory i gałęzi oraz głęboka, ciemna zieleń drzew iglastych. We wrześniu możemy spotkać też niektóre gatunki kwiatów, takie jak wrzosy, astry i chryzantemy. Chodząc po lesie, wdychamy zapach opadłych liści i grzybów, czasami zmieszany z wonią ogniska. Jesień to pora roku poetów, melancholików i artystów. Gdy patrzy się na jej skarby, ma się ochotę zabrać je do domu; uprawiać wrzosy w doniczce albo powrócić do wspomnień z dzieciństwa i zrobić ludziki z kasztanów czy żołędzi.
Liście i sztuka dekoracji
Ten niezwykle obfity w doznania zmysłowe okres może być inspiracją do dekorowania domu, zwłaszcza że materiały mamy pod ręką! Liście klonów czy dębów mogą posłużyć do zrobienia prostych i efektownych ozdób domowych. Najprostsza z nich to bukiet, który postawisz na stole albo na komodzie. Ciekawym pomysłem jest też przyklejenie liścia lub dwóch do białej, grubej świeczki i przewiązanie jej ozdobnym sznurkiem. Choć wymaga to dosłownie kilku minut pracy, efekt jest godny podziwu. Z liści możesz stworzyć też obrazek. Wystarczy umieścić kilka sztuk pomiędzy dwoma przezroczystymi kawałkami plastiku i włożyć je w ramkę. Możesz także spróbować swoich sił w tworzeniu całych stroików, wykorzystując do nich również kasztany, szyszki, żołędzie i jarzębinę.
Wrzosy w doniczce
Jak sama nazwa wskazuje, wrzesień to czas, w którym możemy podziwiać delikatne, niewielkie kwiaty wrzosów. Gdy spotykamy na spacerze choćby niewielkie wrzosowisko, możemy przenieść się w wyobraźni do krainy baśni i czarów. Niektórym przyjdzie na myśl tajemnicza literatura angielska, przede wszystkim "Wichrowe wzgórza" Emily Brontë. Nic zatem dziwnego, że wrzosy w doniczce są chętnie wybierane jako jesienne rośliny domowe.
Są one uprawiane także w celach ozdobnych. Jeśli zdecydujesz się na postawienie ich w domu, najlepiej wybierz szeroką doniczkę z dziurkami na dole, które zapewnią odpływ nadmiaru wody. Postaw ją w dość dobrze nasłonecznionym miejscu i przycinaj na bieżąco obumarłe kwiaty. Zapewnij roślinom żyzną, kwaśną glebę, najlepiej o pH 3,5-5,0. Ze względu na upodobania wrzosów, możesz wymieszać ziemię ogrodową z torfem i piaskiem. Najlepiej podlewać roślinę wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest wysuszona. To najlepszy sposób na to, żeby nie przesuszyć wrzosu ani nie zalać go nadmiarem wody. Więcej o pielęgnacji wrzosów w doniczkach przeczytasz na https://tokocham.pl/dom/jak-pielegnowac-wrzosy-w-domu/
Dynie i jabłka
Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze. Jeśli chcesz, żeby w Twoim domu panował poetycki, jesienny klimat, połącz piękne z pożytecznym. Kupuj na bazarku lub w supermarkecie sezonowe warzywa i owoce i buduj z nich dekoracje, które będą zmniejszać się w miarę jedzenia i gotowania (i zwiększać w miarę robienia kolejnych zakupów). Szczególnie wdzięcznym wyborem są dynie, które same w sobie są ozdobami. W zależności od gatunku mają różne kolory, rozmiary i kształty, często naprawdę zachwycające. Możesz postawić je obok szklanej miski wypełnionej błyszczącymi jabłkami, śliwkami i winogronami, a w Twoim domu zakróluje piękno jesieni.