poniedziałek, 20 wrzesień 2021 12:37

Odważny kolor elewacji domu – czy to dobry pomysł?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
kolory elewacji kolory elewacji

Fasada domu to niejako jego wizytówka. Dlatego tak istotne jest, by prezentowała się estetycznie i nie raziła nieudanym doborem kolorów do reszty elementów.

Choć stonowane i jednorodne wybory kolorystyczne wydają się najbardziej bezpieczną opcją, wiele osób pragnie odważniej podejść do tematu i zabawić się kontrastem lub intensywnością barw. Kiedy warto pokusić się o bardziej ryzykowne rozwiązania w kwestii doboru koloru elewacji?

Kontrast czy stonowanie? Wiele zależy od cech budynku i gustu

Chcąc uzyskać spójną estetykę budynku, zwykle należy wziąć pod uwagę tzw. aspekty techniczne oraz indywidualne preferencje. Nie należy pomijać żadnej z tych kwestii, bowiem dom ma przede wszystkim odzwierciedlać gust właściciela z zachowaniem ogólnej harmonii. Przed wyborem koloru elewacji warto zwrócić uwagę m.in. na bramy garażowe, rynny, drzwi, okna, parapety i wiele innych elementów budynku – istotne jest, by całość współgrała ze sobą. Co istotne, dobierając farby i tynki w konkretnym kolorze, można skutecznie zatuszować pewne niedoskonałości budownictwa, podkreślić jego walory oraz zastosować tzw. optyczne sztuczki.


Inspiracje, czyli jak dobrać kolor farby do fasady budynku

Wiele osób zastanawia się, czy warto postawić na odważny kolor elewacji lub też kontrastowe połączenia. W końcu budynek powinien prezentować się dobrze przez wiele lat i nie tracić na swojej prezencji, gdy moda się zmieni. Najczęściej proponuje się nietypowe lub wręcz krzykliwe kolory do nowoczesnych budynków. Proste linie, kubiczne kształty i pewnego rodzaju surowość w formie idealnie współgra z odważnymi barwami elewacji. Warto podkreślić, że dachy o ciemnych kolorach pozwalają wprowadzić więcej wolności w kwestii doboru charakteru elewacji. Posiadanie klasycznych czerwonych dachówek zwykle wiąże się z zastosowaniem jasnej elewacji. Sposób na uzyskanie kontrastu w dobrym guście? Warto postawić na dwa te same odcienie jednego koloru.

Podczas wyboru koloru fasady domu należy także uwzględnić to, w jakiej okolicy znajduje się budynek. Warto wziąć pod uwagę krajobraz oraz inne budownictwo danej dzielnicy lub ulicy, by teren tworzył pewnego rodzaju całość. Nie trzeba oczywiście zupełnie dostosowywać się do innych okolicznych elementów krajobrazu – wystarczy zastosować się do ogólnych porad architektonicznych i unikać kiczu, który zresztą szybko się nudzi


Przede wszystkim spójność stylistyczna

Pomoc architekta jest nieoceniona w przypadku planowania doboru kolorystyki elewacji. Tak samo jak ocieplenie ścian estetyka fasady domu jest istotną kwestią, która w założeniu ma przetrwać lata. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto skorzystać z usług specjalistów, dzięki którym dom będzie wyglądał spójnie, a także wpisywał się w gust właściciela budynku. Usługa architektoniczna nie jest jednak warunkiem koniecznym, a kierowanie się pewnymi zasadami łączenia barw oraz dobrym smakiem powinno przynieść pożądane rezultaty estetyczne.