Nie bez powodu bowiem wiele ze starożytnych budowli przetrwało do dnia dzisiejszego. Niezwykła odporność na uszkodzenia mechaniczne jest jego ogromną zaletą.
Kamień - pielęgnacja a impregnacja
Pomimo wielu cennych zalet i właściwości, kamień nie jest niestety materiałem w 100% idealnym. Takie surowce nie istnieją. Jak wszystko na tym świecie, również i on posiada kilka wad - ulega zabrudzeniom. Skały używane w budownictwie wykazują dużą porowatość. Oznacza to, że istnieje ryzyko związane z jego utrzymaniem w czystości. Porowatość sprawia, że niektóre z plam mogą wsiąkać w głąb kamienia, przez co będą trudne do usunięcia. Posiadając jednak odpowiednią wiedzę, możemy temu skutecznie zaradzić.
Pielęgnacja opiera się na podejmowaniu codziennych czynności związanych z utrzymaniem schludnego wyglądu tego materiału. Możemy tu wymienić m.in. mycie podłóg lub ich zamiatanie, usuwanie zabrudzeń, polerowanie. Impregnacja to szereg działań, które mają na celu przedłużenie "życia" materiały oraz zachowaniu jego walorów estetycznych na dłużej. Polega na nasycaniu surowca roztworami żywicy, rozpuszczonego wosku lub innego pochodzenia substancjami chemicznymi. Proces ten ma na celu wzmocnienie oraz zabezpieczenie podłoża przed szkodliwym działaniem wilgoci, pleśni, owadów lub ognia.
W związku z zupełnie odmiennym charakterem czynności związanych z pielęgnacją, a impregnacją, należy używać zupełnie różnych środków chemicznych. Środki przeznaczone do codziennego użytku, znajdziecie tutaj: https://www.e-akemi.com
Do jej przeprowadzenia potrzebujecie jedynie cieplej wody i urządzenia takiego jak np. wiadro z mopem.
Impregnacja - sposób na trwałe zabezpieczenie kamienia
Stosowanie środków do impregnacji kamienia pozwala nam wzmocnić strukturę materiału, poprzez zmniejszenie jego porowatości. Tym samym pozwala nam to na uniknięcie ryzyka pojawiania się plam, które będą trudne do usunięcia. Nowoczesne środki impregnujące, powstają w oparciu o rozwiązania nanotechnologiczne, co stwarza nam olbrzymie możliwości. Stosując je, zabezpieczamy nie tylko jego powierzchnię, ale i wewnętrzną strukturę. Pozwoli nam to zredukować ryzyko destrukcyjnego działania wilgoci, brudu oraz czynników atmosferycznych, do minimum! Musimy jednak pamiętać o jej regularnym stosowaniu. Eksperci zalecają przeprowadzanie konserwacji powierzchni kamiennych przynajmniej raz do roku. W przypadku gdy zaniedbamy tego obowiązku, kamień utraci swoje naturalne piękno.
Niezależnie od tego czy budujemy nowy dom czy rementujemy stary budynek - kroku tego nie należy pomijać. Źle lub wcale nie konserwowany kamień może bowiem bardzo szybko stracić swój urok. Musimy również pamiętać, by stosowane impregnaty były odpowiednio dobrane do materiału. Problem doboru impregnatu rozwiążesz odwiedzając stronę: https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html