czwartek, 30 lipiec 2020 14:57

Szafy we wnętrzach - z jakiego drewna?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
szafy drewniane szafy drewniane

Uniwersalne, trwałe i ponadczasowe. Meble drewniane to zawsze dobry wybór i piękny naturalny element wystroju pomieszczenia. Nawiązanie do natury w aranżacjach wnętrz stało się bardzo modne. Jednak to nie tylko moda dyktuje wybór. Nie od dziś wiadomo, że szafy drewniane są nie do zdarcia i jeśli się o nie odpowiednio dba, to będą służyć kilkanaście lat. Dzisiaj przyjrzymy się szafom i sprawdzimy, z jakiego drewna najlepiej wybrać szafy do aranżacji wnętrz.

 

  1. Z jakiego drewna wybierać szafy?

  2. Szafa do salonu, sypialni i przedpokoju

Z jakiego drewna wybierać szafy?

Najczęściej wybierane do produkcji mebli to drewno sosnowe i dębowe. Jakie szafy drewniane są najlepsze? Sprawdźmy, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje drewna.

  • Drewno sosnowe. To najczęściej spotykany gatunek drewna, z jakiego wykonane są meble w polskich domach. Możliwe, że kusząca jest cena, ponieważ meble zrobione z sosny są nieco tańsze, niż meble dębowe. Przykładowo regał sosnowy to koszt w granicach 600-1500 zł, gdzie w przypadku mebli dębowych kwoty za regał sięgają nawet 4 tysięcy złotych. Różnica jest zatem ogromna. Jednakże zapewne nie tylko sama cena czyni drewno sosnowe tak popularnymi.  Mają ciepłą barwę i naturalny wzór drewna, co sprawia, że szafy drewniane sosnowe są wspaniałym elementem wyposażenia do wnętrz rustykalnych, hygge, czy tradycyjnych. Drewno sosnowe samo w sobie jest dość miękkie, co umożliwia jego obróbkę w dowolny kształt, wygięcia, czy rzeźbienia. Największą zaletą jednak wyrobów sosnowych jest fakt, że są szczególnie polecane dla alergików. Drewno sosnowe ma właściwości antystatyczne i antyalergiczne. 

  • Drewno dębowe. Szlachetny w swej odsłonie prezentuje się elegancko i wygląda stylowo w każdym wnętrzu. Meble dębowe nadają wnętrzom klasy i szyku. Drewno samo w sobie jest bardzo wytrzymałe. Jest to jeden z gatunków drewna, który cechuje duża wytrzymałość i odporność na wilgoć. Jest również odporne na duże obciążenia, a odpowiednio impregnowany nie będzie poddawał się niszczeniu przy ciągłej eksploatacji. Szafa wykonana z dębu może służyć nawet przez kilka pokoleń. Dzięki temu, że dąb jest odporny na wilgoć, to meble z niego wykonane można aranżować nie tylko w sypialni, czy salonie, ale również w kuchni i łazience. Choć meble dębowe są wspaniałe, to dla wielu ich cena może być ponad budżet. Niestety, meble dębowe mają swoją cenę.

Niezależnie na jaki gatunek drewna zdecydujesz się przy wyborze mebli, to pamiętaj, że należy o nie dbać. Specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia drewna i impregnaty gwarantują, że meble będę prezentowały się pięknie przez długi czas.