poniedziałek, 20 wrzesień 2021 11:06

Ćma bukszpanowa - skuteczne zwalczanie

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
ćma bukszpanowa ćma bukszpanowa pixabay

Ćma bukszpanowa (Cydalima perspectalis) może zmylić nie tylko pięknym wyglądem, ale i nazwą, która wskazywałaby na nocne żerowanie.

Nic bardziej mylnego. Ten pięknie wyglądający owad jest w stanie poczynić ogromne szkody, a za jego zwalczanie powinniśmy się zabrać za dnia, czym prędzej, tym lepiej.

Ćma bukszpanowa - charakterystyka

Ten niepozorny szkodnik przybył do nas z Azji i świetnie się zadomowił, dzięki sprzyjającym warunkom ocieplającego się klimatu. Dodatkowym jej sprzymierzeńcem jest brak naturalnych wrogów, a to za sprawą gąsienic, które wydzielają toksyny odstraszające ptaki. W formie dorosłej mamy do czynienia z owadem o rozpiętości skrzydeł około 4cm. Kolor może się nieco różnić w przypadku poszczególnych osobników, ale zawsze są to odcienie brązu z ewentualnym białym kolorem skrzydeł pośrodku. Składane przez samice jaja można zaobserwować na liściach bukszpanu od spodniej strony. Średnica jaj wynosi około 1mm i zmienia kolor od kremowych po żółto-zielony. Larwy również zmieniają się podczas cyklu rozwojowego, od 1mm długości po wykluciu, potrafią osiągnąć ponad 4cm długości po miesiącu żerowania. Cechą charakterystyczną jest czarna, błyszcząca głowa, która wyróżnia się przy żółto-zielonym kolorze ciała. Wraz ze wzrostem można dostrzec białe i czarne linie biegnące wzdłuż ciała gąsienicy, a także porastające ją białe włoski. Cały cykl zamyka się po utworzeniu poczwarki i przeistoczeniu się w dorosłego owada po około trzech tygodniach.

Objawy żerowania na roślinach

Oprócz możliwości zauważenia bytowania na roślinie poszczególnych faz rozwojowych, ćma bukszpanowa pozostawia charakterystyczne spustoszenie na roślinach. Powinien nas zaniepokoić brzydki wygląd rośliny, m.in. zwinięte, brązowe listki, zasychanie i biała przędza. W walce z tymi szkodnikami przede wszystkim liczy się wczesne jego wykrycie, które niestety rzadko kiedy jest możliwe. Jeżeli bowiem zaczniemy działać, kiedy objawy są bardzo widoczne, wtedy na ratunek może być za późno.

Sposoby na ćmę bukszpanową

Najwięcej czasu na walkę zyskamy, jeżeli wcześnie wykryjemy jaja, które na spodniej części listków zostawia ćma bukszpanowa. Zwalczanie rozpoczęte na tym etapie daje najlepsze rokowanie dla rośliny. Sposoby rozprawienia się ze szkodnikami możemy podzielić na mniej i bardziej radykalne. Jest to uwarunkowane liczebnością szkodników, jeżeli jest ich niewiele, możemy spróbować delikatniejszych rozwiązań. Wśród metod zwalczania najskuteczniejszymi są:

Pułapki feromonowe – działają one jedynie na osobniki płci męskiej, ale dzięki temu nie dochodzi do rozmnażania się samic. Są to bardzo bezpieczne urządzenia, które w żaden sposób nie wpływają na ludzi i środowisko. Wydzielane przez pułapki feromony zwabiają ćmy, bez możliwości ucieczki. Jest to jeden ze sposobów, ktory sprawdzi się we wczesnym stadium bytowania. Najlepiej łączyć go z mechanicznym usuwaniem larw z roślin. Jeżeli jednak nie widzimy poprawy, pora zainteresować się odpowiednimi środkami owadobójczymi.

Środki ochrony roślin – tutaj do wyboru mamy środki biologiczne i chemiczne. Preparaty te zawierają szkodliwe substancje, które zabijają szkodnika już w ciągu kilku dni, jednym z nich jest właśnie ćma bukszpanowa. Zwalczanie jest niezwykle skuteczne, ale wymaga zachowania należytej ostrożności podczas używania. Trzeba bowiem pamiętać o odzieży ochronnej, oraz zastosowaniu zgodnie z instrukcją, aby nie zaszkodzić innym owadom np. pszczołom. Dobrą wiadomością jest to, iż nie musimy za to martwić się o stan roślin, ponieważ odpowiednio użyty środek w żaden sposób na nie nie oddziaływuje. Jeżeli chcemy więc zastosować środek biobójczy, który zwalczy ćmy za pomocą zawartych w nim bakterii, jedną z opcji jest np. Lepinox. Jeżeli zaś interesuje nas mocniejszy, chemiczny środek, możemy zdecydować się na Mospilan, który doskonale radzi sobie również z mszycami i stonką.