W zależności od wybranej odmiany tego zboża znosi mrozy do -20ºC, a nawet do -25ºC pod śniegiem. Lubi słoneczną jesień, nie za długą zimę i ciepłą wiosnę oraz umiarkowane opady deszczu.
Kiedy siać pszenicę ozimą?
Termin siewu pszenicy ozimej nie jest taki sam dla całej Polski. W zależności od regionu, kalendarz siewu prezentuje się inaczej. Pszenica najlepiej wzrasta w przypadku wysiania od końca pierwszej dekady września do końca miesiąca. Należy zastosować się do tego terminu, bo zboże to jest bardzo delikatne w kwestii terminu siewu- opóźnienie wysiewu może dać o kilkanaście procent niższy plon. Pszenica musi zdążyć przygotować się do zimy.
Pszenica ozima - termin siewu
Najlepszy termin wysiewu dla Polski północno - wschodniej przypada na czas około 5 – 20 września. Rolnicy w środkowej Polsce powinni siać pszenicę od 10 do 25 września. W regionie południowo- wschodnim wysiewy mogą rozpocząć się podobnie. W zachodniej części kraju siewy zaczyna się od połowy września do końca tego miesiąca. W Nizinie Śląskiej oraz na terenach nadmorskich wysiewy zaczyna się najpóźniej, bo od 20 września do 5 października. Pszenicę siejemy na głębokość 2 – 4 cm gleby.
Jaki nawóz pod pszenice ozimą na wiosnę?
Nawożenie obornikiem nie sprawdzi się w przypadku pszenicy, bo nie reaguje ona dobrze na nie. Jeśli gleba jest bardzo kwaśna, należy stosować wapno węglanowe lub tlenkowe na ścierń, następnie zmieszać je kultywatorem lub wykonać podorywkę i natychmiast zabronować. W przypadku bardzo niskiej ilości magnezu w ziemi zaleca się stosować również wapno magnezowe.
Nawożenie fosforem i potasem jest najbardziej efektywne, gdy nawozy azotowe są dobrze wymieszane z 10-20 cm warstwą gleby. Dodatkowo zaleca się nawożenie pszenicy ozimej przed siewem azotem, bo może ona jesienią pobrać do 40 kg azotu. Wiosną podaje się azot w dwóch lub trzech dawkach. Dawkę azotu uzależnia się od wysokości planowanego plonu i jego przeznaczenia. Nawozy najlepiej zastosować 7-14 dni przed siewem zbóż.