Jednak wiele osób obawia się takiego leczenia i niechętnie w tym celu udaje się do dentysty. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Na czym dokładnie polega leczenie kanałowe i kiedy się je stosuje?
Leczenie kanałowe – co to takiego?
Leczenie kanałowe nazywane jest także leczeniem endodontycznym. Obecnie coraz więcej klinik stomatologicznych, w tym https://klinikastomatologii.eu/leczenie-kanalowe/ oferuje możliwość mikroskopowego leczenia kanałowego, które daje jeszcze lepsze rezultaty niż klasyczna forma tego typu zabiegu stomatologicznego.
Ale na czym dokładnie polega leczenie kanałowe zębów? W czasie zabiegu otwierany jest ząb, tak by dentysta miał dostęp do kanałów. Następnie usuwana jest obumarła i zainfekowana miazga. Kolejnym krokiem, jeśli jest to konieczne, jest założenie specjalnego lekarstwa i następnie szczelne zamknięcie kanałów. Z reguły zabieg ten rozłożony jest w czasie na kilka wizyt, wszystko zależy od tego, jak bardzo zainfekowany jest ząb.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w określonych przypadkach. Najczęściej jest zalecane w przypadku martwicy miazgi oraz wtórnej próchnicy, która może pojawić się po tym, jak ząb był już wcześniej leczony. Jednak to nie wszystkie przypadki, w jakich stosuje się leczenie kanałowe. Można je także wybrać w przypadku mikrourazów, jakie są spowodowane czynnikami mechanicznymi np. w przypadku, gdy ktoś uszkodzi ząb czy wypełnienie w czasie zagryzania jakiegoś przedmiotu. Taka sytuacja ma często miejsce u osób, które mają nawyk obgryzania paznokci czy trzymania w ustach np. długopisu. Może się też okazać, że konieczne jest poprawienie wcześniej wykonanego leczenia kanałowego (np. kanały nie były odpowiednio wypełnione).
Warto też pamiętać o tym, że leczenie kanałowe odbywa się przy znieczuleniu, co powoduje, że pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort w czasie zabiegu.