piątek, 21 maj 2021 12:06

Jakie są najczęstsze zaburzenia psychologiczne i psychiatryczne? Gdzie szukać pomocy?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pomoc psychologiczna pomoc psychologiczna pixabay

Zdrowie psychiczne w dużej mierze dalej jest tematem tabu, a wizyta u psychologa czy psychiatry to powód do wstydu. Jednak tak nie powinno być, gdyż komfort psychiczny w dużej mierze wpływa na codzienne funkcjonowanie każdego człowieka.

Brak konsultacji i pomocy w tym zakresie, może skutkować poważnymi zaburzeniami, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu człowieka. Jakie problemy związane ze zdrowiem psychicznym są najczęstsze? Gdzie można szukać pomocy, gdy zauważy się niepokojące objawy?

Wizyta u psychologa i psychiatry? Jakie choroby są diagnozowane najczęściej?

Do jednych z najczęściej diagnozowanych chorób związanych ze zdrowiem psychicznym zaliczana jest depresja. Z uwagi na jej bardzo częste występowanie zaliczana jest już do tzw. chorób cywilizacyjnych. Ma ona różne podłoże i może dotyczyć konkretnych sytuacji np. depresja poporodowa. Depresję może wywołać silny stres, utrata bliskiej osoby, naciski ze strony środowiska, w jakim się przebywa i wiele innych czynników. Jest to choroba o tyle poważna, że często jest lekceważona przez otoczenie, a jej objawy mylnie odbierane są jako chwilowe przygnębienie.

Wiele osób boryka się także z problemami związanymi z zaburzeniami jedzenia – anoreksją i bulimią. Na specjalistyczne terapie niejednokrotnie decydują się także osoby, mające problemy z uzależnieniem np. od alkoholu, narkotyków, ale i hazardu czy internetu.

Gdzie szukać pomocy psychologicznej?

Kiedy pojawią się niepokojące objawy najlepiej od razu udać się do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego, który poleci, co robić dalej. Często okazuje się jednak, że to osoby z bliższego lub dalszego otoczenia zauważają zmiany w zachowaniu. Również w takim przypadku można udać się do psychologa i dowiedzieć się, jakie kroki można podjąć, by pomóc bliskiej osobie. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, w jaki sposób można leczyć choroby takie jak depresja czy anoreksja, odwiedź stronę: https://www.centrumdobrejterapii.pl/