Produkcja tych komponentów ma bardzo duże znaczenie dla konkurencyjności rynku i rozwoju gospodarczego. Klientami firm zajmujących się tworzeniem obwodów drukowanych nie są jednak tylko duże przedsiębiorstwa, poszukujące komponentów do swoich linii produkcyjnych. Nierzadko to także amatorscy entuzjaści elektroniki programowalnej. Jeśli i Ty zaliczasz się do tej grupy, koniecznie przeczytaj więcej o produkowanie płytek PCB!
Przygotowanie zamówienia płytek PCB
Między zleceniem przygotowania a wysyłką do klienta płytka drukowana na zamówienie przechodzi przez wiele specjalistycznych etapów produkcji. Wszystko zaczyna się od projektu. Na tym etapie wyróżnić można dwa rodzaje sytuacji w zależności od potrzeb klienta i jego stopnia znajomości dziedziny, jaką jest projektowanie płytek drukowanych. Pierwszy wariant to zlecenie druku gotowego projektu. Za przygotowanie odpowiada klient, a producent płytek drukowanych sprawdza jedynie zgodność przesłanego projektu od strony technicznej. Drugim rozwiązaniem jest zlecenie częściowego lub całościowego opracowania projektu na podstawie przygotowanych wytycznych.
Wstępna kontrola projektu dotyczy nie tylko wychwycenia podstawowych błędów i analizy zgodności pliku (te zazwyczaj przesyła się w specjalistycznym programie, np. w formacie Gerber. Nad nadzorem czuwa zarówno specjalista, jak i specjalnie stworzone oprogramowanie, które jest w stanie wychwycić błędy merytoryczne na poziomie projektu. Zdiagnozowane w ten sposób płytki PCB w wersji elektronicznej trafiają z powrotem do nadawcy lub naprawiane są bezpośrednio przez wykonawcę. Dla początkujących entuzjastów elektroniki programowalnej największe znaczenie może mieć otwartość firmy na współpracę i bieżący kontakt z klientem. Najlepsze płytki PCB na zamówienie można znaleźć na stronie Printor - https://printor.pl. Zamawiający jest w stanie samemu dobrać zakres współpracy i liczyć na pełne, fachowe wsparcie na każdym etapie zamówienia!
płytki pcb
Etapy i proces produkcji płytek drukowanych
Współcześnie tworzenie płytek PCB jest procesem całkowicie zautomatyzowanym. Po pozytywnej weryfikacji projektu płytka drukowana jest za pomocą specjalnych narzędzi. Na początku producent przygotuje laminat zgodny ze specyfikacją projektu. Ogromne znaczenie dla dalszego zastosowania tego podzespołu ma wybór grubości i elastyczności laminatu. Najpopularniejszym rodzajem laminatu jest CR4 i aluminium. Odpowiednio przygotowany laminat zostaje następnie nawiercany za pomocą precyzyjnej maszyny wiertniczej. Płytka zostaje naświetlana promieniowaniem ultrafioletowym celem utwardzenia powłoki. Nadaje jej to dużą odporność na zarysowania i odkształcenia.
Produkcja obwodów drukowanych zawiera również etap, w którym płytka pokrywana jest cienką warstwą cyny, po której wyschnięciu ścierane i czyszczone są resztki, a następnie nakładana jest tzw. soldermaska. Każdy projekt jest inny, dlatego drukowanie płytek PCB może zakładać występowanie również kilku innych etapów, np. pozłacania niektórych ścieżek. Niemniej jednak zawsze produkcja powinna kończyć się przeprowadzeniem testów wewnętrznych, które wykażą, czy urządzenie działa całkowicie poprawnie.