JAk zapewne wiesz, zadaniem układu wentylacji jest wtłaczanie powietrza do przestrzeni pasażerskiej pojazdu. Zanim jednak powietrze tam trafi, powinno zostać oczyszczone. Służy to tego kabinowy filtr, często zwany przeciwpyłkowym. Rynek oferuje filtry standardowe, węglowe (zawierające aktywny węgiel), które polecane są np. alergikom oraz antysmogowe, umiejące zatrzymać nawet najmniejsze cząsteczki.
Dobrej jakości filtr kabinowy składa się z kilku warstw charakteryzujących się różnorodnymi strukturami włókna. Filtry węglowe potrafią neutralizować lub zatrzymywać szkodliwe gazy, dla których nie jest żadną barierą zwykły filtr pyłkowy. Obiecującą technologią są przyszłościowe filtry kabinowe wykonane z nanowłókien, mające o wiele większe możliwości, niż najlepsze obecne filtry dostępne na rynku.
Producenci filtrów kabinowych sukcesywnie wprowadzają do swoich ofert filtry filtrujące coraz dokładniej. Przykładem może być uznany producent filtrów kabinowych, firma Mann, która wprowadziła do sprzedaży filtry Frecioplus zabezpieczjąca alergików przed alergenami I bakteriami.
Nie wolno bagatelizować konieczności wymiany filtra z kilku powodów. Oczywisty jest aspekt zdrowotny. “Zabrudzony filtr wpływa niekorzystnie na samopoczucie i kondycję zdrowotną podróżujących osób…” jak sie dowiadujemy od spzredawcy ze sklepu e-autoparts.pl
To jednak nie wszystko. Może być również przyczyną zwiększonego przeciążenia silnika dmuchawy, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do uszkodzenia tego elementu.
Dlatego jak w mglisty, zimny poranek spotka Cię opisywana na wstępie przykra niespodzianka, nie zwlekaj i zaplanuj wymianę filtra kabinowego najszybciej jak sie da.