niedziela, 06 luty 2022 16:43

Powietrzne pompy ciepła - jak działają?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
pompy powietrzne pompy powietrzne pixabay

Jak pompy ciepła przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju - o tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

 

Systemy grzewcze czerpiące energię alternatywnie w przeciwieństwie do paliw kopalnianych, znacząco wpływają na spełnienie krajowych celów polityki energetyczno-klimatycznej. Istotnie redukują zużycie paliw konwencjonalnych, zmniejszają zanieczyszczenia powietrza, powiększają udział produkcji ciepła ze źródeł odnawialnych.

Dlaczego pompy ciepła to znakomity wybór ogrzewania domu?

Coraz większą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła (takie jak w ofercie https://www.elar.com.pl/pompy-powietrzne/), ze względu na prostotę zastosowania oraz łatwość montażu. Pompy ciepła powietrzne jest ekonomicznym rozwiązaniem. Źródłem ciepła jest powietrze, które jest dostępne wszędzie i w nieograniczonej ilości. Aktywne chłodzenie działa, dzięki stojącemu na zewnątrz parownikowi, który jest skraplaczem. Taki system sprawdza się w istniejących budynkach, gdzie przekopywanie gruntu jest trudne lub kosztowne.

Skuteczność pomp ciepła

Pompy ciepła pojawiły się na rynku z początkiem XX wieku. Dziś pokazały, że mogą być stosowane jako jedyne źródło ciepła, gwarantujące 100% skuteczności. Najpopularniejsze są gruntowe pompy ciepła mimo wysokiego nakładu związanego z ich zakupem i montażem. Zakłada się, że w okresie 10 lat inwestycja się zwróci. Koszty eksploatacyjne względem gazu są co najmniej 50% mniejsze. Powietrzne pompy ciepła wymagają okresowego rocznego sprawdzenia, dla optymalnego i długiego funkcjonowania. Średni sezon grzewczy trwa 8 miesięcy, po czym instalacja przechodzi w stanie przestoju. Powietrzne pompy ciepła spełniają najlepiej jak potrafią swoją rolę, dając niskie koszty użytkowania.

Rozwiązania instalacyjne oraz zasada działania pomp ciepła

Pompy ciepła powietrzne to przyjazne dla środowiska urządzenia, które przekształcają energię z powietrza, ziemi lub wody w ciepło. Proces przemiany odbywa się poprzez cykl chłodniczy. Znajdują one zastosowanie niemalże we wszystkich warunkach w budynkach mieszkalnych. Korzyści mogą być jeszcze większe, jeśli dobierzemy prawidłowe rozwiązanie instalacji wewnętrznej. Dobrym pomysłem jest współpraca z grzejnikami, lecz nienajlepszym. Działanie pompy ciepła bez udziału grzejników daje znacznie więcej zalet. Bez udziału grzejników system sterowania jest prostszy, mniej awaryjny. Przy udziale ogrzewania niskotemperaturowego zapewnia optymalny komfort termiczny. Znakomitym wyjściem jest rozwiązanie niskotemperaturowe o niskiej temperaturze grzania i dużej powierzchni grzania. Różnicą miedzy tradycyjnymi systemami wysokotemperaturowymi a korzystniejszym rozwiązaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie płaszczyznowe, podłogowe, ścienne) są niższe koszty eksploatacyjne oraz komfortowe użytkowanie. Wynika to ze sprawności powietrznej pompy ciepła, która jest wyższa, gdy temperatura zasilania wewnętrznej instalacji grzewczej jest niższa. Producenci ciągle podnoszą jakość oraz technologię pomp, przez co są bardziej wydajne i nieszkodzące środowisku.