sobota, 26 marzec 2022 20:05

Wydajne akumulatory litowo-jonowe

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
polski producent baterii polski producent baterii pixabay

Powszechnie stosowane akumulatory zasilane przez ogniwa litowo-jonowe, określane skrótowo Li-Ion, to lekkie i nowoczesne baterie elektryczne.

Cechuje je większa wydajność energetyczna, sięgająca nawet do 50 procent, jeśli porównywalibyśmy je z rozwiązaniami stosowanymi przy zasilaniu kwasowo-ołowianym. Sprawia to, że ich popularność stale rośnie i są coraz częściej wykorzystywane w różnego rodzaju urządzeniach, m.in. w takich obszarach jak elektronika użytkowa, a nawet w pojazdach o napędzie elektrycznym.

Jak zbudowane są akumulatory litowo-jonowe?

W akumulatorach litowo-jonowych znajdują się elektrody z węgla oraz z odpowiednio dobranych tlenków metali. Substancję przewodzenia jonowego prądu elektrycznego jest ciecz, składająca się z soli litowych zawieszonych w organicznych rozpuszczalnikach, lub w ciele stałym. Baterie mają napięcie około 3,6 V na każde ogniwo. Co istotne, w ich przypadku nie występuje rzeczywista utrata pojemności akumulatora ani tzw. efekt leniwej baterii.

Wykorzystanie baterii litowo-jonowych?

Jako, że baterie litowo-jonowe należą do jednych z najlżejszych, to używa się ich z powodzeniem do różnego rodzaju sprzętu z układami scalonymi. Są to przede wszystkim notebooki, smartfony i routery mobilne, powerbanki, latarki, czy inne urządzenia przenośne.

Należy zwrócić uwagę, iż w przypadku akumulatorów litowo-jonowych, ceny mogą się różnić w zależności od producenta, pomimo, że model danej baterii pozostaje jest jednakowy. Nie jest tajemnicą, że za bardziej rozpoznawalne marki zapłacimy odpowiednio więcej.

Jak zoptymalizować wydajność akumulatorów litowo-jonowych?

Istnieje wiele sposobów na wydłużenie żywotności oraz utrzymanie, a nawet podkręcenie wydajności tego rodzaju akumulatorów. Jest to m.in. możliwe dzięki temu, że w przeciwieństwie do baterii typu NiCd oraz NiMH, akumulatory te należy ładować możliwie długo, często oraz jak najszybciej, czyli zaraz po rozładowaniu.

Ale uwaga, jeśli akumulatorów tych nie planuje się używać przez dłuższy czas, należy je rozładować poniżej 30-40 proc. naładowania baterii. Akumulatorów litowo-jonowych nie należy jednak przechowywać przez długi okres w stanie całkowitego rozładowania, gdyż mogą one ulec zepsuciu.

Akumulatory te nie muszą być formatowane, co było wskazane w przypadku starych tego typu modeli baterii. Trzeba je przechowywać w zimnych miejscach, o niskiej temperaturze, ale nieujemnej. Z kolei oddziaływanie zbyt wysokich temperatur, powyżej 25 stopni C., przyspiesza proces starzenia się baterii.

Akumulatory litowo-jonowe - sklep stacjonarny czy on-line?

Dokonując zakupu akumulatorów litowo-jonowych, z punktu widzenia jakości produktu, nie ma większego znaczenia, czy zrobimy to w tradycyjnym, stacjonarnym sklepie, czy też przez internet. Opisy i charakterystyki produktów są jednakowe. Kupując tego typu baterie on-line możemy na pewno jednak zrobić to taniej. Warto postawić na wysokiej jakości akumulatory od polskiego producenta baterii.