poniedziałek, 19 wrzesień 2022 14:03

Projekt domu – na jakim etapie należy go kupić?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Projekt domu jednorodzinnego Projekt domu jednorodzinnego pixabay

Zakup projektu jest bardzo ważnym krokiem, by w końcu stać się właścicielem wymarzonego domu. Na jakim etapie powinno się dokonać jego kupna?

 

Kiedy kupić projekt domu?

Wiele osób planujących wybudowanie domu zastanawia się, kiedy kupić projekt domu jednorodzinnego. W jakim momencie warto zdecydować się na jego nabycie?

Projekt domu jednorodzinnego zaleca się zakupić w momencie, w którym ma się już zakupioną działkę, ponieważ wtedy można dobrać go odpowiednio do jej wymiarów oraz panujących na niej warunków.

Kupno projektu domu jednorodzinnego przed zakupem działki może oznaczać sporo problemów, ponieważ wtedy działka musi być do niego odpowiednio dopasowana, co nie zawsze jest możliwe.

Prościej jest zatem kupić projekt domu dopiero po wybraniu gruntu, co pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, gdy wybrane wcześniej plany jednak nie będą możliwe do zrealizowania na danym terenie.

Jak wybrać najlepszy projekt domu?

Gdy mamy już działkę, jak wybrać projekt domu jednorodzinnego, który będzie odpowiadać naszym potrzebom?

Przede wszystkim trzeba będzie uwzględnić wtedy wymiary działki oraz wymiary domu, a dokładnie jego powierzchnię zabudowy. Gdy kupuje się gotowe projekty domów, często można znaleźć wtedy informacje o tym, jakie minimalne wymiary powinna mieć działka, na której planuje się budowę.

Projekt domu może być również wykonany na zamówienie. Wówczas można uzyskać plany dopasowane do działki i własnych oczekiwań pod każdym względem. To powoduje, że można wtedy dostosować go pod kątem metrażu, liczby kondygnacji, rozkładu pomieszczeń, zastosowanych materiałów budowlanych i technologii.

Dobierając projekt, trzeba również uwzględnić własne potrzeby, które wpływają na powierzchnię domu, jego funkcje. Warto też pomyśleć o kupnie projektu domu energooszczędnego lub pasywnego, dzięki któremu można znacznie obniżyć koszty eksploatacji.