wtorek, 13 październik 2020 13:42

Drewno do kominka – co wybrać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
Drewno kominkowe Drewno kominkowe

Za oknami coraz chłodniej i czas najwyższy, aby pomyśleć o drewnie do kominka. Płonące, delikatnie strzelające polana sprawiają, że w pomieszczeniu jest ciepło, dosłownie i w przenośni, oraz bardzo przyjemnie. Jednakże, aby móc cieszyć się przyjemnymi doznaniami trzeba już teraz kupić odpowiednie drewno kominkowe.

 

Iglaste czy liściaste?

Jeśli kupujesz drewno do swojego kominka już od dłuższego czasu, z pewnością wiesz, że należy wybierać wyłącznie drewno pochodzące z drzew liściastych. Wprawdzie drewno z drzew iglastych pięknie pachnie i wygląda, to jednak zupełnie nie nadaje się do palenia w kominkach i piecach. Żywice, które nadają drewnu aromat, sprawiają, że wraz z dymem unoszą się lepkie związki chemiczne, które zanieczyszczają palenisko oraz komin. Brudne osady powstające po spaleniu drewna iglastego w kominku, są trudne do usunięcia. Problemem jest nie tylko brudne palenisko ale również fakt osadzania się spalonych związków w kominie, co może prowadzić do ograniczenia jego funkcjonalności.

Co jeszcze trzeba wiedzieć kupując drewno do kominka?

Wybierając drewno do kominka trzeba również zwrócić uwagę na jego przygotowanie do palenia. Drewno musi być pocięte w odpowiedniej wielkości polana. Ponadto powinno być dobrze wysuszone. Trzeba pamiętać, że im bardziej wilgotne są kawałki drewna, tym gorzej będzie się ono paliło. Podczas palenia wilgotnego drewna powstaje dużo dymu a sam proces spalania przebiega nieefektywnie. Mokre drewno jest mniej kaloryczne, co sprawia, że daje o wiele mniej ciepła niż polana dobrze wysuszone.

Drewno, którego nie wolno palić

Drewno uznawane jest za ekologiczne paliwo. Podczas spalania wydziela o wiele mniej substancji szkodliwych niż np. węgiel. Trzeba jednak wiedzieć, że nie każdym drewnem można palić. Jak już wyżej wspomniano do palenia nie nadaje się drewno iglaste zawierające w sobie żywice, które po spaleniu zanieczyszczają nie tylko palenisko i komin ale również powietrze. Podobnie w przypadku mokrego drewna, które silnie dymi podczas spalania. Nie można palić także drewnem pochodzącym ze starych mebli, dekoracji drewnianych, paneli ściennych czy podłóg. Drewno z nich pochodzące jest zabezpieczane różnego rodzaju impregnatami, które podczas spalania wydzielają substancje szkodliwe dla zdrowia i życia człowieka.

Kupując drewno do swojego kominka warto wybierać sprawdzonych sprzedawców. Należy zwracać baczną uwagę na to, jakie drewno znajduje się w ofercie. Nie można też zapomnieć o sprawdzeniu wilgotności kupowanego drewna opałowego.