czwartek, 29 wrzesień 2022 08:12

Meble wiklinowe do ogrodu – jak o nie zadbać?

Oceń ten artykuł
(1 Głos)
https://bazkar.pl/ https://bazkar.pl/ pixabay

Piękne meble wiklinowe to od dawna symbol elegancji i wygody. Produkty wykonane z tego materiału stosuje się od lat, zarówno w domach, jak i ogrodach, jako gustowny element wyposażenia, o sporych walorach wizualnych oraz wysokiej funkcjonalności.

 

Aby jednak produkty tego typu utrzymały piękny wygląd i optymalną kondycję techniczną przez dłuższy czas, trzeba o nie prawidłowo dbać.

Co zrobić, żeby wiklina przez lata zdobiła przydomowe tarasy i ogrody? O tym opowiemy w dzisiejszym artykule.

Plecionki wiklinowe – meble z wikliny na przestrzeni lat

Wikliniarstwo w Polsce ma bardzo długie tradycje. Tak naprawdę, udokumentowane przykłady wyplatania z witek wierzby purpurowej rozmaitych przedmiotów, sięgają czasów starożytnych. Wówczas najczęściej tworzono z nich kosze, maty lub inne rzeczy codziennego użytku, przydatne w gospodarstwie domowym.

Moda na meble wiklinowe pojawiła się dopiero w XVIII wieku, by upowszechnić się już w XIX stuleciu, gdy zaczęto coraz chętniej spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Rozkwit tej dziedziny gospodarki przypada w naszym kraju na okres międzywojenny. Wówczas powstały prężnie działające ośrodki w Nowym Tomyślu i Rudniku nad Sanem.

Choć z czasem przemysł wikliniarski stracił nieco na znaczeniu, to wciąż piękne i wygodne meble wiklinowe chętnie wprowadza się do przydomowych przestrzeni rekreacyjnych jako idealne wyposażenie wypoczynkowe.

Czym wyróżniają się meble plecionkowe?

Meble wiklinowe to produkty wykonane z naturalnego materiału, pochodzenia roślinnego. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się już wcześniej wspomniane gałązki wierzby purpurowej, o charakterystycznym, intensywnym odcieniu.

Materiał ten jest na tyle elastyczny, że pozwala na ciekawe kształtowanie formy mebli, dzięki czemu spotyka się konstrukcje o oryginalnych kształtach, wpisujących się nie tylko w tradycyjne nurty aranżacyjne. Wiklina jest także dość lekka, co pozwala na bezproblemowe przenoszenie elementów wyposażenia tarasu lub balkonu, podczas każdej rearanżacji miejsca do wypoczynku.

Duża dostępność surowca oraz długoletnie tradycje wikliniarskie sprawiają, że bez większego trudu da się spotkać rozmaite produkty z wikliny do ogrodu. Pojawiają się krzesła i sofy, stoliki, a nawet fotele bujane, przydatne do zbudowania zacisznego i przytulnego miejsca, w którym każdy poczuje się naprawdę dobrze.

Nie zapominajmy również o tym, że wiklina to materiał ekologiczny, w pełni biodegradowalny (jeśli tylko nie został pokryty impregnatem lakierowym), co również sprawia, że takie konstrukcje wpisują się we wszelkie, aktualne trendy ogrodowe.

Wiklina w ogrodzie – jak o nią dbać?

Meble wiklinowe na tarasach i balkonach wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawą jest oczywiście oczyszczanie ich miękką szczotką lub szmatką. Jeśli pojawiają się na niezaimpregnowanych materiałach zaplamienia, warto wykorzystać wodę z octem lub cytryną, by oczyścić mebel.

Konstrukcje tego typu wymagają regularnych zabiegów impregnacyjnych (najlepiej na rozpoczęcie i zakończenie sezonu), by przez długi czas utrzymały piękny wygląd. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego preparaty na bazie olejów, wosków lub lakierów.

Przechowywanie mebli wiklinowych w zimie

W okresie zimowym meble wiklinowe nie mogą pozostać w ogrodzie. Warto znaleźć dla nich miejsce w suchym pomieszczeniu gospodarczym o stałej temperaturze, gdzie przetrwają bez przeszkód do kolejnego sezonu.

Dobrym rozwiązaniem, po odczyszczeniu i wysuszeniu, jest okrycie ich plandeką lub pokrowcem, by w czasie składowania niepotrzebnie nie pokryły się kurzem lub nie doznały uszkodzeń mechanicznych, o które nietrudno w ciasnych wnętrzach. Specjalne pokrowce ochronne do mebli ogrodowych można znaleźć w sklepie https://bazkar.pl/.

Piękne wyposażenie nie tylko z wikliny do ogrodu

Co ciekawe, miłośnicy pięknych i stylowych plecionek, którzy jednak nie mają czasu ani ochoty na regularne dbanie o meble ogrodowe, również mogą znaleźć efektowne rozwiązanie dla siebie.

Mowa oczywiście o niezmiernie obecnie modnych plecionkach technorattanowych, z trwałego tworzywa sztucznego. Jest ono odporne na niszczycielskie czynniki atmosferyczne, dzięki czemu meble z niego wykonane są w stanie zachować piękny wygląd nawet przy długofalowym przechowywaniu w ogrodzie. A przy tym wyróżniają się pięknym designem. Mogą naśladować tradycyjną wiklinę, rattan lub wpisywać się w bardziej nowoczesne rozwiązania.

Warto zatem poznać oba rozwiązania i sprawdzić, które z nich lepiej sprawdzi się w naszych ogrodach.