wtorek, 07 czerwiec 2022 10:55

Jak zachęcić dziecko do nauki przedmiotów ścisłych?

kurs programowania dla młodzieży kurs programowania dla młodzieży pixabay

Wielu rodziców skarży się nie tyle na brak wysokich wyników swoich dzieci w nauce, ale na to, że są one zupełnie pozbawione motywacji. Po części winą obarczane są szkoły, które w niektórych wypadkach rzeczywiście zastygły w odległych czasach, kiedy to dzieci musiały przyswoić wiedzę materiałową, bez jakichkolwiek środków pomocy im w zrozumieniu i polubieniu materiału.

Z drugiej strony jednak pedagodzy biją na alarm, że niechęć dziecka do nauki może wynikać także z projekcji niechęci i lęków samego rodzica. Rodzice nawet nieświadomie świadomie zaszczepiają dzieciach lęk. Przekonanie o niezrozumieniu materiału pomimo starań i podejście na zasadzie braku prób zrozumienia przedmiotu. Na główny tor w niechlubnym wyścigu najbardziej problematycznych przedmiotów szkolnych wysuwają się przedmioty ścisłe. Tymczasem na przykład kurs programowania dla młodzieży to także nauka ścisła, a jednak dzieciaki, chcąc się tego uczyć i idzie im to dobrze!. Jak więc zachęcić dziecko do nauki matematyki i tym podobnych? Przede wszystkim powoli i korzystając z możliwości, jakie daje nam dzisiejszy świat. A jest tego wiele.

Jak zachęcić dziecko do nauki matematyki?

Zdecydowanie nie należy dziecka nie zniechęcać, a niestety sporo rodziców to robi. Jeżeli dziecko widzi, że działania matematyczne przerastają rodzica, to samo nabiera przekonania, że są one na tyle trudne, że ma całkowite prawo ich nie rozumieć i nie musi się starać. W końcu rodzic w oczach dziecka jest zazwyczaj autorytetem. Dlatego jeżeli młody człowiek przychodzi z problemem powstałym na bazie programu szkolnego, zamiast panikować, warto usiąść razem i krok po kroku wspólnie próbować zrozumieć materiał. Wychodząc poza siedzenie nad książką warto też zainteresować dziecko ciekawymi aktywnościami, które wspomagają procesy myślowe wykorzystywane podczas zrozumienia matematycznych, czy nawet fizycznych pojęć. Począwszy od zabaw edukacyjnych dla najmłodszych, po ciekawe aplikacje, czy gry logiczne dla starszych.

Fajne zajęcia dodatkowe.

Dla dzieci, które zarówno mają problem z matematyką, jak i tych, dla których nauka przedmiotów ścisłych nie jest wyzwaniem dobrą opcją są także zajęcia dodatkowe, niekoniecznie w formie korepetycji, ale też nauki ciekawych czynności, które stymulują odpowiednie regiony mózgu. Dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej zajęciami takimi mogą być kursy programowania online dla młodzieży. Naświetlają one pewne zagadnienia oparte o nauki ścisłe, jak i wykorzystują je w taki sposób, że dziecko zaczyna widzieć, że nauka takich przedmiotów jest atrakcyjna, choćby z powodu możliwości, jakie daje. Udział w takich kursach pozwala także na rozwój wielu innych umiejętności w tym także tych odpowiedzialnych za naukę i przyswajanie wiedzy ogółem.