niedziela, 31 maj 2020 11:36

Stal utwardzana – materiał, który potrafi znieść największe obciążenia

Oceń ten artykuł
(195 głosów)
Stal utwardzana Stal utwardzana

Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez stali. Jest to jeden z najważniejszych materiałów w przemyśle budowlanym i inżynierii. Używamy jej do produkcji samochodów, statków towarowych, skalpeli lekarskich, czy zbrojeń budynków. Jej wytrzymałość i odporność sprawiły, że z czasem zaczęło powstawać wiele różnych gatunków stali, jak choćby stal utwardzana.

 

Historia stali, czyli od żelaza, aż do stali utwardzanej

 

Wykopaliska pokazują, że ludzkość zaczęła używać żelaza już 4000 lat przed naszą erą. Badając skład pierwszych narzędzi wykonywanych z żelaza można zauważyć, że żelazo, z którego zrobiono te przedmioty bogate jest w nikiel. Jego ilość znacznie przekracza zawartość tego pierwiastka w rudach żelaza na ziemi, dlatego wszystko wskazuje na to, że żelazo uzyskiwane było z meteorytów. Z czasem technologia obróbki żelaza, jak i cała metalurgia stawały się coraz bardziej zaawansowane, aż do wynalezienia stali. Stal jest stopem żelaza, który połączony jest z węglem i innymi pierwiastkami, poprzez obróbkę cieplną. W trakcie procesu wytwarzania stali, poddaje się ją także przeróbkom plastycznym, takim jak walcowanie, ciągnienie, prasowanie, czy kucie. Co więcej, odpowiednia zawartość innych pierwiastków występujących w stopie, pozwalają na zakwalifikowanie danej stali, do stali niestopowych, lub stopowych.

 

Rodzaje stali i ich oznaczenie

 

Typów stali utwardzonej jest bardzo dużo – np. steel for carburizing jest bardzo często stosowana do produkcji kół zębatych i wszelakich przekładni, gdyż wyróżnia się wytrzymałością. Warto zaznaczyć, że w celu ułatwienia pracy hutom, a także firmom, które zajmują się dystrybucją wyborów stalowych wprowadzono ujednolicone oznaczenia stali. Dzięki temu zarówno klienci, jak i dystrybutorzy dokonują odpowiednich wyborów. W owych oznaczeniach wykorzystuje się zarówno litery, jak i cyfry, które składają się na dwa symbole główne, a także jeden minimum jeden dodatkowy. Oznaczenia te odnoszą się do zastosowania danego gatunku, a także jego właściwości, takich jak np. właściwości mechaniczne. Pierwszy symbol główny wskazuje zastosowanie danego rodzaju stali. Jest to jedna z liter alfabetu łacińskiego. Drugi symbol to trzycyfrowa liczba określająca minimalną granicę plastyczności Re (MPa) dla najmniejszego zakresu grubości danego wyrobu.

Takie oznaczenie jest niezwykłym ułatwieniem, dzięki, któremu wybór.np stali o hartowanej powierzchni jest prosty, ponieważ szuka się danego oznaczenia.